Ori redactorii, ori cititorii s-au tâmpit. Vezi AICI de ce

by Vlad Petreanu on 05/09/2011 · 35 comments

in Mărunţiş

E o nouă modă prin presa scrisă – o modă ca gripa, răspândită prin contagiune oculară, ca să zic aşa.

Vorbesc despre titlurile imperative tip mură-n gură: “Vezi aici cât poartă la pantofi cel mai mare pitic din lume”, sau “Află aici cât de repede poate vorbi cel mai vorbăreţ mut”.

Nu ştiu când s-a schimbat regula că un titlu de ziar e urmat de un articol (de fapt, regula că orice titlu e urmat de un text, pentru că altfel nici nu se poate numi titlu).

Acuma trebuie să spun aşa: păi pe vremea mea, dacă dădeai titlu, se presupunea că ai şi articolul. Mai mult, cititorii păreau suficient de instruiţi ca să ştie şi ei asta şi să citească în continuare, de la sine. Ce cititori aveam, ehei, mândruţo…

Acum… iaca la ce s-a ajuns. Aşa ceva… Păi dacă nu scrie redactorul “vezi” sau “află aici”, ce face cititorul, se-mpotmoleşte în confuzie? Rămâne necitit, sireacu’?

Mai mult: păi dacă are nevoie de asemenea indicaţii, ce fel de cititor e? De fapt – ce fel de cititori cred redactorii că au? Şi cât mai e până când vor scrie la capătul fiecărui rând “vezi continuarea pe rândul următor”?

E ca pentru retarzi, pe cinstea mea. Imaginaţi-vă astfel de indicaţii la restaurante – desene explicative cu guri deschise în care intră linguri pline, însoţite de soluţia problemei: “află aici (adică în gură – n.m.) care e gustul faimoasei noastre ciorbe de potroace!” Iar la WC… Nu, mai bine fără. Să rămânem la ziare… fără WC.

Altele asemenea pe Amar de Zi

{ 33 comments… read them below or add one }

Victor Jalbă-Șoimaru September 5, 2011 at 20:29

Ieri EVZ: „Află aici ce notă ai luat la bac“. Eu și EVZ ne cunoașteam moncher. Am dat bacu’ împreună.

Reply

zoso September 5, 2011 at 20:37

se cheamă seo copywriting.

Reply

puttycat September 5, 2011 at 20:38

Mie mi se par delicioase titlurile astea, ce-ar fi tabloidele fără ele? Plus adresările directe de genul “Moni, ce-ți mai plac chinezii!”. Ah, sarea și piperul :D

Reply

Gerhald September 5, 2011 at 20:45

Titluri sunt construite ca să vândă. E la fel ca şi cu folosirea excesivă a exclusivului!

Reply

Andrei September 5, 2011 at 21:41

Titlurile astea nu-s in mare parte pt online, cu scopul de a convinge cititorii sa dea click pe titlu si sa incarce articolul complet, ca sa mai obtina site-ul o afisare si ca sa mai stea cititorul cateva minute in plus pe site?

La site-urile de sport vad ca se practica asta, mai mult la ProSport decat la Gsp. Nu mai putem titluri care sa contina informatia esentiala gen “Torje s-a transferat la Udinese”, ci punem “FOTO Soc! N-o sa iti vina sa crezi! Vezi la ce ECHIPA s-a TRANSFERAT Torje!” pentru motivele de mai sus.

A aparut asta si in presa scrisa, ca n-am mai cumparat un ziar din deceniul trecut.

Reply

Someone September 6, 2011 at 10:57

Ba da, Andrei, fireşte că-s pentru mai multe afişări, dar sunt, în esenţă, o păcăleală.

Iar când oamenii îşi dau seama că au fost păcăliţi, de obicei devin nemulţumiţi şi nu se mai întorc în locul ăla.

Presa o ţine de ani şi ani numai în păcăleli – şi toată lumea suferă că scad tirajele.

Sigur, e greu să creşti onest, doar prin calitate şi etică, dar construcţia asta şi rezistă, nu ca aia făcută pe baloane.

Reply

Daniel September 5, 2011 at 21:52

Lobotomia ataca Romania! sick of it!

Reply

Lorand R. Minyo September 6, 2011 at 01:08

Idiocracy, my dear Vlad, is just around the corner.

Reply

PigBrother September 6, 2011 at 07:34

I’m afraid we already took that corner

Reply

Dan Andrei September 6, 2011 at 08:10

N-ai rezolvat problema WC-ului. Am nevoie de tutorial ca altfel ma c.c pe mine ?

Reply

alex September 6, 2011 at 10:05

Mie mi-a spus un fost coordonator de la un agregator de stiri ca un astfel de titlu “creste rata de clickabilitate”. Sau cam asa ceva. Nu prea am inteles.

Dar mie imi plac la fel de mult si titlurile cu o intrebare la care ar trebui sa raspunda cititorii. “Tu ce crezi?”, “Tu ai bani de vacanta?”, “Tu ce ai face?” etc. Urmaresc presa online doar ca sa vad cand apare pentru prima data titlul “Cruduta, cu un san pe afara. Tie ti se scoala?”. Sau “Vezi aici daca ti se scoala”. Nu cred ca mai avem mult de asteptat.

Si nu, nu redactorii sunt de vina. Editorii coordonatori sunt cei cu sclipirea de geniu care trebuie sa urce traficul pana la cer.

Reply

Someone September 6, 2011 at 10:58

Cred că nu mai e mult până la titlurile alea :-)

Reply

Pokeratu September 6, 2011 at 11:07

Eu ma intreb daca un titlu de acest gen aduce mai multe vizualizari, daca da, atunci chiar avem o problema.

Reply

vipera September 6, 2011 at 16:57

Aduce sigur mai multe click-uri. Dovada e audienta stirilor de la ora 5 si popularitatea revistelor “mondene”; oamenii apreciaza senzationalul la maxim.

Uneori, din pacate, in spatele unor titluri senzational, shockant, exclusiv (acum e o moda, deci nu mai sunt asa de exclusive) de idioate se poate ascunde un articol interesant.
Cred ca asta e pierderea, parerea de rau.
Exprimarea asta cu “vezi aici” mie imi suna a can-can, a manea, asa ca nefiind un admirator al genului, am tendinta sa ignor.

Reply

vipera September 6, 2011 at 17:03

Ma scuzati, am uitat ce era mai important :P :

Vezi AICI ce spune VIPERA despre acest articol senzational al lui PETREANU! Nu rata! Comentariul VIPEREI poate fi sters oricand!

Reply

ipo September 6, 2011 at 11:28

De ceva vreme observ in sectiunea economica a Evz ca au aparut titluri imbecile cu intergotaii de genul Cine este cel mai bogat Indian? Ce companie vrea sa investeasca 1 mld Euro in comuna Bestet, Dambovita etc. Surpriza, toate tilurile erau linkuri catre publicatia economica mega quality Capital.

Reply

Robintel September 6, 2011 at 12:09

Stai să vezi când or să apară și comentariile de genul acesta! =))

Reply

pretender September 6, 2011 at 14:57

Mergea si un tiltu de genul : Shock !
Vezi ACUM ce parere are Petreanu despre cititorii sai !
:D

Reply

haolica September 6, 2011 at 14:59

Petreanu s/a lasat de fumat ! Afla aici de ce!

=))

Reply

vax-albina September 6, 2011 at 15:34

@pretender, @haolica
Stiti sa construiti titluri. Sigur nu lucrati in presa?
As adauga chestia ca toate publicatiile online fac schimb de articole si de linkuri. Asa ca nici nu mai stiu ce publicatie citesc. Nu ca ar fi important.

Reply

bradut September 6, 2011 at 18:50

Inca doua tendinte, daca permiti:

TITLU: Vlad Petreanu, jurnalist B1TV si blogger: “Presa este pentru retarzi. E ca la WC, cu un semn demonstrativ: guri deschise în care intră linguri pline, însoţite de soluţia problemei”

TEXT: Vlad Petreanu a afirmat pe blogul sau ca presa este ca la retarzi, ca la WC, cu un semn demonstrativ guri deschise in care intra linguri pline, a mai afirmat el.

Reply

Someone September 6, 2011 at 19:33

Rezon.

Reply

Andrei September 6, 2011 at 19:45

Sa nu uitam si de : Petreanu s-a lasat de fumat ! Il vrei la Steaua ?

Reply

Monica, Spada September 6, 2011 at 23:11

Îmi imaginez cum oamenii ar căuta pe google: “cât poartă la pantof cel mai mic pitic, vezi aici cât” :) ))))

Reply

Someone September 7, 2011 at 00:15

Nu, e cel mai mare pitic, nu cel mai mic :-) )

Reply

Valentin Berceanu September 7, 2011 at 00:08

Daca e unul caruia trebuie sa ii multumim pentru cretinatatiile astea, ala e Cristoiu. El a pus bolovanul in miscare. Dupa el, Dan Diaconescu e fidelizat baza de consumatori si a crescut-o cu grija. Pe urma, “Libertatea-Click-CanCan” spus dintr-o suflare la chiosc in colt a avut grija de distributia de masa. Ma bucur sa vad ca EVZ ajunge in aceeasi cocina. Viitorul presei din Romania, cel putin al celei de calitate, rezida in blogurile vechilor jurnalisti, care, inca, ramin fideli standardelor pe care le-au respectat intr-o epoca mai luminoasa a mass media.

Reply

Someone September 8, 2011 at 01:56

Da, dar bloggingul e opinie. Jurnalismul are nevoie de informatie, or asta e din ce in ce mai rara – la fel si contextul, analiza, etc. Asta-i problema.

Reply

odojak September 8, 2011 at 01:34

Mie imi place mai mult la TV – “Urmează: Gigi Becali, în direct la ora 16.00″ sau – “Andreea Marin vine la Emisiunea X… și Gigi e pe bandă iar Mihaela e prin telefon. Astea nu mai sunt indicații absurde, sunt minciuni de-a binelea.

Reply

Alina Ilioi September 11, 2011 at 13:46

Din păcate, mass media oferă ce i se cere. Majoritatea iese din nou învingătoare în faţa minorităţii.

Reply

McGogoo September 12, 2011 at 11:43

chiar ma gandeam sa scriu un post pe tema asta… personal cand vad titlurile de genul asta le ignor.
stiu ca nu spun nimic. am inceput sa ignor si edtorialele pt ca nu mai am ce sa citesc…
ani de zile au educat publicl manelizandu-l. acum au observat ca acest public, indobiticit nu ii mai citeste. asa ca au adaptat titlurile si continutul la acest tip de public.
ma amuza cand vad ca vor sa puna plata pe continut. cine dracu o sa plateasca pentru stiri de genul asta?

Reply

costin September 14, 2011 at 13:11

Va rog, nu uitati sa mentionati aici transformarea emisiunilor tv Editie Speciala dintr-un eveniment exceptional intr-un serial talk-show ordinar…

Reply

Marius September 17, 2011 at 11:37

Daca prin liceu eram abonat la prosport sau la capital, acum nu le mai citesc nici online.Am observat ca nu am niciun beneficiu de pe urma lor. Doar imi creste nivelul de stres. Unii nu se pot lasa de site-urile astea. Din pacate pentru ei, platesc cu varf si indesat. De cele mai multe ori nici nu isi dau seama cum. Problema e ca devin nervosi in societate si asta ma afecteaza si pe mine. Analizand la rece, presa a distrus comportamentul social. Cum se poate dezvolta un om hranit numai cu stiri negative, ironii si care vede cum mitocania e cultivata la nivel inalt.

Reply

Ciprian September 22, 2011 at 13:02

La inceput m-am aprins putin, pentru ca mi-am adus aminte de perioada cand eram IT-ist la cel mai tare tabloid al momentului, pe care am refuzat sa-l mai citesc si il aruncam la cos in fiecare dimineata cand il gaseam pe birou pentru ca eram convins ca e un atac la adresa umanitatii. Tot asa am renuntat si la cablu TV si urmaresc doar filme sau documentare pe care mi le procur singur. Dupa vreo 8 ani de administrare a retetei asteia, intr-o disputa principiala cu un “om informat”, am remarcat ca nu-s cu nimic mai sarac sau mai neadaptat, asa ca nu mi-am schimbat obiceiurile.

Dar noroc cu cititorii tai care au un simt al umorului dezarmant. Pesemne ca asta e si singura solutie din moment ce simpla ta observatie, Vlad, urmata de nenumaratele confirmari nu ne va ajuta sa rezolvam problema.
Si aici intervine dilema… Este aceasta stare de fapt o problema? Avem cu adevarat ceva de rezolvat?
Cititorii si redactorii din subiectul topicului se merita unii pe altii, iar asa cum cred ca cererea creeaza piata, redactorii vor scrie intotdeauna ceea ce stiu ca se cumpara si prin asta succesul si autenticitatea lor vor fi confirmate si reconfirmate.
Pe de alta parte, unii cititori nu sunt un pericol de fidelizare, dar o mare majoritate de cititori in formare abia asteapta sa fie educati.

Imi place totusi sa cred intr-o oaresce selectie naturala la care genul asta de presa supune in permanenta indivizi care ajung sa nu mai suporte si sa recurga la… bloguri precum acesta.

Iar ca sa fiu in ton cu oamenii care nu se inflameaza dintr-atat… propun un titlu care s-a afirmat acum multa vreme pe o punga de semnite, parca rupt din presa de azi… “Sparge-ma in gura!”

Reply

Leave a Comment

{ 2 trackbacks }

Previous post:

Next post: