Luaţi-vă-n braţe copiii, sărutaţi-i pe creştet şi şoptiţi-le adevărul

by Vlad Petreanu on 04/09/2013 · 218 comments

in Revoltă

Nu câinii vagabonzi sunt cei care trebuie eutanasiaţi. Nu ei, primii, în nici un caz. Nu ei sunt vinovaţi de propria lor existenţă. Nu sunt ei vinovaţi că au instincte primare şi reflexe de animal, pentru că asta şi sunt, de fapt, nişte animale.

Nu ei, ci primarii sunt cei care trebuie eutanasiaţi. Primarii şi partenerii lor de afaceri din consiliile locale care pun strat peste strat de osânză, de zeci de ani, hăpăind la nesfârşit din banul public destinat rezolvării problemei maidanezilor. Acest uriaş şi perpetuu grup infracţional organizat, care cere mereu bani pentru câinii comunitari, ca să nu facă nimic altceva din ei decât guşi şi burţi şi averi pitite.

Luaţi-vă-n braţe copiii, sărutaţi-i pe creştet şi şoptiţi-le adevărul: “Soarele meu, te-ai născut într-o junglă de asfalt şi beton, în care cruzii prădători umblă nepedepsiţi, răsturnaţi în pernele de piele ale marilor lor limuzine. Pregăteşte-te să fii minţit mereu şi umilit adesea, furat mai tot timpul şi dispreţuit fără încetare, folosit şi scuipat, vândut şi cumpărat pe tarabe neştiute. Pregăteşte-te să mori în multiple feluri – epuizat de traiul prost, ignorat în spitale, jefuit chiar şi înainte de groapă. Pregăteşte-te, cine ştie? chiar şi pentru un sfârşit de sălbăticiune, sfâşiat în spatele unui tufiş de animale îngrăşate şi întreţinute chiar din banii colectaţi de la părinţii tăi şi de la tine. Aici, unde se sfârşeşte civilizaţia, viaţa e o junglă iar noi suntem prada, soarele meu. Iar prada nu se revoltă niciodată”.

Nu câinii vagabonzi trebuie ucişi primii.

Mai citește și asta:

  • 24/04/2013 Ca la noi, la nimenea Condamnat luni la 4 ani de închisoare cu suspendare pentru fapte de corupţie, fostul judecător al Curţii Supreme, Florin Costiniu, va continua să-ş...

{ 211 comments… read them below or add one }

Johannis September 4, 2013 at 08:50

Nu locuiesc în București și ai dreptate… dar după pedepsirea primarilor, consilierilor locali etc , trebuie luată și măsura limitării numărului de câini, prefer noaptea, când nu am chef să iau un taxi și să mă plimb pe jos până acasă, să-mi fie frică de găștile de cartier care te mai opresc să ceară o țigară, un foc,bani de-o bere (că și ăia stau cât stau și se duc la culcare mai spre dimineață) decât de haitele de câini cu care nu prea poți parlamenta. Ca o observație, primii au cam dispărut lăsând loc ultimilor.

Reply

Johannis September 4, 2013 at 08:52

…iar aia de la radio cu „dacă mai moare câte un om, copil din când în când” … a fost mortală. :(

Reply

Vlad Petreanu September 4, 2013 at 08:55

Da, m-a ingrozit.

Reply

Diana September 4, 2013 at 14:28

Se vede ca nu stii cum e sa nu poti iesi pe strada din cauza oamenilor… sa fii acostat, comentat, atins fara voia ta etc…. Ca femeie decent imbracata (da, aproape ca la manastire, dom’le), nu scap de libidinosi, de hoti, de toate specimenele care bantuie orasul la orice ora…. noroc ca am spray paralizant cu mine, care m-ar ajuta si in cazul in care m-ar ataca un caine. Culmea, nu l-am folosit niciodata pe caini. Pe oameni, DA.

Reply

dan September 4, 2013 at 15:06

@Diana: sa inteleg ca ti se pare absolut normal sa existe haite de caini vagabonzi in orase.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 15:15

Nu cred ca cineva e de parere ca e normal sa fie haite pe strada. Dar tie ti se pare normal sa fie infractori in libertate, care abandoneaza la nesfarsit caini in strada?

Reply

dan September 4, 2013 at 15:48

@Gabi – nu mi se pare normal. dar de la asta si pana la a sustine ca e normal ca maidanezii sa stea pe strada (conform cu ce zic cei de la asociatia cutu-cutu) si ca e vina omului ca a intrat pe teritoriul cainilor (traim in padure, nu in oras) e cale lunga

Reply

Gabi September 4, 2013 at 15:56

Nu a zis nimeni ca e normal ca sa avem maidanezi pe strada … doar ca asta e realitate pe care ne-o fac dragii nostrii concentateni infractori inca in libertate. Acum tu vrei sa ignor realitatea ? Sau cum ? Eu as vrea sa ma ocup de adevarata problema, infractorii aia inca in viata si in libertate. Dar cica eu nu am voie, doar politia … iar politia nu prea are chef ,… si din pacate nu am ce ii afce, ca orice as vrea sa ii fac e tot ilegal :(

Geanina September 5, 2013 at 19:37

teritoriul privat e PRIVAT oameni buni…adica al cuiva anume nu sa intre oricine, mai ales copii nesupravegheati…gardul era rupt , da, de tigani domnule ca nu mai poti lasa o sarma pe strada ca int-o secunda a disparut. Stiti, voi atot cunoscatorilor cum se comporta nepotii educati de bunici in a le fi frica de caini. Eu sunt proprietar de caine si nu o data am vazut babe isterice cu prunci de mana si in brate care zbiara la oameni ce merg regulamentar cu caini in lesa….ei asta vad copii asta fac, dau cu mainile si picioarele in caini maidanezi fara a avea rationamentul unui om matur…asa ca mi-e lehamite de oameni care in loc sa-si puna capul la contributie sa faca o fapta buna macar, instiga la violenta si crima in masa.

Ana September 4, 2013 at 21:41

Pai nu toti cainii sunt infractori, sau agresivi. la fel cum nu toti oamenii sunt infractori, sau agresivi. a fost un singur caine cel care a muscat copilul, si ala isi apara curtea.dar ok a omorat un om, sa fie eutanasiat, ca riscul e prea mare sa o faca din nou.dar nu trebuie sa sufere toti cainii pentru ce a facut un caine.asa cum nu suntem nici noi oamenii toti la fel de vinovati cand unul din noi comite o crima

Reply

cristi radulescu September 5, 2013 at 01:25

A fost un singur caine care a muscat copilul? Ceilalti ce faceau? Galerie? Si isi apara ce curte? Ca cica a fost adoptat de cretina aia din cu totul alta zona.
Hai sa nu fim mai prosti ca noaptea, Ana, ce zici?
Problema e un pic mai complicata, dar solutia e simpla: nu isi gaseste stapan in 30 de zile, atunci pa si pusi, somnulet, next. E cinic, da, dar 60k+ de caini in Bucuresti e deja mult prea mult. Cine ii iubeste asa de mult sa ii ia acasa, sa le puna cip si in caz de ceva nasol sa rspunda.
Si nu sunt ipocrit, am caine acasa, mai am doar o pisica din foarte multe din cauza jivinelor astora care au considerat ca terenul din fata casei mele e al lor si nu si al pisicilor mele.
SO, pe scurt, daca vrei ca animalele astea posibil periculoase sa traiasca, e simplu: adoptie + responsabulitate, altfel e doar propaganda ieftina!

Carina September 5, 2013 at 09:56

Da! cainii isi apara terenul, iar acea curte era terenul lor.Poate daca exista gardul acela , sau paza observa lipsa lui si anunta din timp ,se putea pune macar un gard din sarma. !!! Poate copii nu mai trebuie lasati cu bunicii ca saracii vezi doamne sa aibe ocupatie sa nu se plictiseasca ,ci educati de parinti i care i-au conceput, ca doar nu i-au conceput ptr bunici care se trezesc cu ei pe cap si odata ajunsi in parc cauta cu cine sa stea sa barfeasca si la ce sfinti sa mearga sa fie ajutati si copii sunt lasati sa faca ce vor in parc inclusiv sa scuipe sa injure si sa faca pipi in nisip. Daca as filma aceste secvente de cate ori merg in parc cu copilul meu,,ar fi un serial tare lung, la care titlul lipseste doar ! deci acel caine nu este vinovat si-a aparat terenul mai bine decat acel paznic care e platit din baniiiiiiiiii…..cui?

dana September 4, 2013 at 21:41

@dan, sigur ca nu ne dorim haite de caini. Dar nu cainii sunt vinovati de propria existenta si de locul in care isi fac veacul.
Sigur ca trebuiesc stransi, adoptati, pusi in locuri destinate lor. Lucru pentru care, crede-ma, se cheltuiesc multi bani (redirectionati, din nefericire). Eutanasiati in cazuri de extrema, nu omorati de la un cap la altul. Nu suntem barbari…

Reply

ana-maria September 5, 2013 at 13:51

nu,nu mi se pare “normal” sa existe “haite de caini” pe strada atata timp cat cu banii luati de la UE ,problema cainilor comunitari trebuia deja rezolvata,decent & etic dar in Ro se fura la greu chiar de cei care ar trebui sa fie un exemplu ! Dar cu haitele de huligani & furaciosi cum s-o rezolva ? Cu violatorii ? Cu “bishnitzarii” de la coltul strazilor,din mall-uri ,de la aeroport ? Toti astia enumerati se reproduc din 9 in 9 luni,ce facem cu ei ?

Reply

Elena September 10, 2013 at 11:47

Nu exista fonduri UE pentru caini!!!

Reply

adrianc September 4, 2013 at 08:52

Primarii? Serios?
Din cate tin eu minte, din punct de vedere administrativ, primarul e o fatada, o interfata daca vrei, consiliul local hotaraste. Sau HCL e prescurtare de la Hotararea Primarului?
Nu spun ca sunt absolviti de vina dar esti cam radical.

Reply

Cristian September 4, 2013 at 10:14

Primarii şi partenerii lor de afaceri din consiliile locale care pun strat peste strat de osânză

Asta ca sa nu (mai) zici ca nu i-a mentionat.
Oricum, arata-mi, te rog, orasul (sau sectorul) din Romania in care primarul e doar “o fatada” si iau altii deciziile, 100% independent de ce zice/face el.

Reply

Alex September 4, 2013 at 11:14

Focsani Vrancea. Cel care ia deciziile la tot ce misca in orasul/judetul acela este domnu’ Marean Oprisan. Nu primarul Decebal Gabriel Bacinschi. N-am mai auzit de el, din ziua in care a fost ales. Deci Da, exista probabil multe orase in care primarul este doar fatada.

Reply

Cristian September 4, 2013 at 14:12

Ok, ai dreptate, generalizarea mea a fost gresita.
Asta nu ii face mai putin vinovati pe primarii/consiliile locale care iau deciziile, ‘pe hartie’ sau in realitate.

Reply

Geo September 4, 2013 at 08:57

ai pus punctul pe “i”

Reply

Geo September 4, 2013 at 09:02

plecând de la un comentariu LIVE al unui ascultător, rasa umană n-a devenit prea numeroasă comparativ cu resursele planetei? (din câte știu, anul acesta am trecut deja de ziua echilibrului consumului cu resursele)
Care-i mecanismul (inevitabil) de reglare a dezechilibrului, Siria? (un exemplu cinic)

Reply

Bogdana September 4, 2013 at 09:17

Ba da, Vlad, si prada se poate revolta. Si o vom face de aceasta data.

Reply

fish September 4, 2013 at 11:56

lol. si marmota se va revolta impreuna cu foaia de staniol…

Reply

Cristina September 4, 2013 at 16:30

am face bine sa ne revoltam inainte ca Romania sa devina Germania lui Hitler

Reply

ivanG September 4, 2013 at 19:16

Daca ne grabim putin cu revolta, poate avem noroc si devine Germania lui Merkel…

Reply

petrescs September 4, 2013 at 10:17

Credeam ca se va rezolva problema lor inca de la cazul nefericit cu japonezul omorat acum cativa ani, dar se pare ca nu a fost suficient (probabil nu era “de-al nostru”, omul era mai batran, si-a trait viata, etc etc).

Credeam ca se va rezolva si atunci cand un alt copil a fost desfigurat (probabil pe viata) de un caine agresiv lasat liber de stapan, fara botnita.

Exemple or mai fi destule, chiar nemediatizate, insa rezonez cu Vlad – vina nu apartine in primul rand animalelor. Cainele ala nu este cu nimic mai vinovat decat un psihopat care violeaza sau ucide. Sau decat vreo bruta care beata/drogata fiind (sau nici macar), spulbera cu masina oameni nevinovati.

Vina e in primul rand la cei care se ocupa de aplicarea legilor, incepand de la cei care inchid ochii la dezastrul din traficul auto, de la cei care fura din banii spitalelor, de la cei care dau NUP-uri unor infractori cunoscuti si bineinteles terminand cu cei care refuza consecvent sa se ocupe de rahatul asta de adaposturi/sterilizari/eutanasieri care e o practica banala peste tot, mai putin la noi.

Ma ingrozeste faptul ca intr-un astfel de subiect revolta maselor va cauta supapa cea mai accesibila: omoram toti cainii vagabonzi, ca asta clar rezolva problema. Cititi pe blogurile altor “A-listeri” cate metode se propun pentru omorarea in chinuri a animalelor si cata ura exista in oameni. Oameni care acum sunt oripilati de sarmanul baiat mancat la propriu de caini, ar fi zapat cu un cascat usor peste stirea ca acelasi baiat ar fi fost omorat de un vitezoman inconstient sau violat si casapit de vreun psihopat. Astea deja sunt stiri “normale”.

Ura aceasta ar fi mai bine canalizata in alta directie. Vlad a incheiat bine articolul. Daca omoram toate mustele din jurul nostru, nu inseamna automat ca am iesit din cacat.

Reply

Dan September 4, 2013 at 12:54

Nu trebuie sa eutanasiem in masa, trebuie sa copiem legislatia privitoare la caini din tarile care au scapat de ei.
Si nu, nici una din tarile care a scapat de caini nu are prevazut sterilizarea si returnarea in strada.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:38

Degeaba copiezi legislatia cat timp aceasta nu e aplicata. Avem lege ce pedepseste abandonul de 10 ani sau mai bine… si desi suntem o tara plina de caini abandonati totusi nu avem nici un puscarias pe aceasta infractiune. Asta spune multe

Reply

ivanG September 4, 2013 at 16:02

Am putea copia si bunul-simt si decenta din tarile alea care au mai mult decat au alesii nostri?!

Reply

party September 4, 2013 at 21:03

Nu.

Reply

codrus September 5, 2013 at 10:34

Te inseli amarnic. Italia asa a scapat. Iar Bulgaria si Turcia au legiferat anul trecut sau acum doi ani sterilizarea si returnarea dupa ce au hacuit caini ani de zile fara rezultate.

Reply

Dorin September 5, 2013 at 14:48

Hai sa copiem si adaposturile lor pentru animale, ce zici? Ca toti vrem ‘ o tara ca afara’ , sa ‘circulam pe strada in siguranta, ca afara’, ‘salarii ca afara’, etc… Hai sa facem conditii pentru animale, ‘ca afara’!

Reply

Robert September 5, 2013 at 19:08

nu te opreste nimeni sa le faci conditii ca afara dar… nu pe banii mei, poti face ce vrei cu banii tai eu prefer animalele pasnice daca ar fi sa platesc pentru ceva as plati pentru pisici nu pentru caini, zilnic vad in spatele blocului caini care se reped la copii asa ca nu vreau sa aud nimic despre aceasta rasa de animale care numai de companie nu sunt

Reply

Haivas September 4, 2013 at 10:19

Visez la ziua când românii nu vor mai aștepta soluții care nu vin de la autorități și-și vor rezolva problemele comunității cu propriile mâini.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:40

Adica visezi la ziua cand romanii se vor pisa pe statul de drept? Hm … eu nu as fi prea bucuros. Nu de alta dar daca si eu incep sa imi rezolv problemele … s-ar putea sa afecteze pe multi. Nu pentru toti problema existentiala o reprezinta cainii. Eu personal consdier ca singura fiinta ce poate fi vinovata e omul … deci el reprezinta singura problema reala

Reply

ivanG September 4, 2013 at 16:09

Da, ai dreptate: Omul e de vina ca nu a omorat la timp cainii si i-a lasat sa vagabondeze, facandu-le si lor si lui un rau.

Reply

Cristina September 4, 2013 at 16:36

IvanG, esti printre cei mai idioti oameni de pe pamant. cata ura poate sa existe in voi?de unde atata ura fata de animale? suntem cu totii constienti ca ceea ce s-a intamplat este tragic, dar acum nu trebuiesc omorati toti cainii pentru ca un caine agresiv a facut asta.Si daca pe acel copil il starcea vreun cretin cu masina , sau il ciopartea vreun nebun, aluia ce ii faceam?sau trebuia omorat si el si toata rasa umana? unde este ratiunea in tara asta?mai avem asa ceva?unde va sunt sufletele?

Reply

elena September 4, 2013 at 20:56

Poate ca nu ar trebui sa schimbam subiectul. Pe acel copil l-a omorit un ciine, nu un cretin cu masina si nici vreun nebun, asa ca hai sa raminem cit mai aproape de realitate, sa nu divagam ca nu suntem politicieni. Pe linga acel copil mai sunt citeva zeci de oameni muscati in fiecare zi (40 spun cei care se ocupa de asta), ceea ce inseamna 14.600 pe an. Nu ti se pare cam mult? Am inteles din mesajul tau ce crezi tu ca NU ar trebui facut. Dar, atita timp cit problema exista, ar fi nevoie si de o solutie. Poti veni cu o propunere de ceea ce ar TREBUI facut? Ca este usor sa spui nu la propunerile altora, este mai greu sa vii cu o solutie. Ai vreuna?

Reply

cristi radulescu September 5, 2013 at 01:33

Pai solutia ei cred ca este sa lasam in continuare cainii pe strazi ca daca sunt sterilizati, gata, nu te mai ataca. Ca parca astia ataca cu penisul!
Cica “suntem cu totii constienti ca ceea ce s-a intamplat este tragic” si “ca un caine agresiv a facut asta”. “Asta” e un fapt imcredibil ptr o tara civilizata. O haita de caini omoara un copil in oras, langa un parc!
Solutia pe termen scurt e eutanasierea daca nu isi gasesc un proprietar in 30 (sau xx zile). Cand vor deveni raritati, ne putem gandi si la forme mai civilizate de tratare a problemei.

Gabi September 5, 2013 at 09:40

Omul e de vina ca a aruncat acei caini in strada … daca nu ii arunca nu erau in strada, nu omorau acel copil. Mie imi suna a ucidere din culpa. Dar fireste, e mai comod sa condamni cainii … de preferat in masa, exact cum nazistii condamnau evreii … tot in masa !

Reply

Dorin September 5, 2013 at 14:56

Haivas, chiar asa de mult iti palce sa ucuzi? Ca nu-mi vine sa cred…
Daca vrei sa te razbuni, mai bine vezi cine a papat banii pentru sterilizari, pentru adaposturi, etc, si prinde-i de… si stezilizeaza-i! Nu te razbuna pe ALTE animale fara noroc, PE TOTI CAINII care stau in strada, fara casa, fara masa, ca se poate razbuna si Dumnezeu pe noi!

Reply

Robert September 5, 2013 at 19:05

@ Dorin cam pe unde era acel Dumnezeu de care spui cand a murit Ionut? ca imi place sa ucid sau nu, conteaza mai putin decat ca voua va place enorm ca a murit acel copil, altfel nu ati apara cainii si nu copilul, refuz sa discut cu membrii haitei care se mai cred si iubitori de Dumnezeu

Reply

ana September 4, 2013 at 10:20

cum?

Reply

Cristina September 4, 2013 at 10:42

Ai perfecta dreptate, sunt intru totul de acord cu tine! Pacat ca sunt multi oameni care nu vad asa lucrurile cum este normal.

Reply

Darius September 4, 2013 at 10:44

“Soarele meu, te-ai născut într-o junglă de asfalt şi beton, în care cruzii prădători umblă nepedepsiţi, răsturnaţi în pernele de piele ale marilor lor limuzine. ” – atunci muta-te la tara, departe de drumul judetean. limuzinele nu intra pe acolo. si cainii nu se aduna in haite

Reply

Corina September 4, 2013 at 12:06

Ei, nu se aduna! Nu prea mai esti conectat cu ceea ce este prin sate: colcaie de caini si pe acolo! Sunt peste tot in aceasta tara!

Reply

Darius September 4, 2013 at 16:51

Corina draga, la tara nu prea exista caini vagabonzi dintr-un motiv tare simplu, care iti scapa, probabil fiindca nu ai mai fost de mult pe acolo. Taranii au cainii lor proprii, iar cainii sunt in general teritorialisti. Adica, nu prea tolereaza alti caini. Cainii de pripas in general dispar. Iar daca o catea fata, iar nenea proprietarul nu vrea sa tina cainii, ii omoara sau ii da pe rau. Stiu ca e nasol si ca poate nu e neaparat bine, dar asta nu omoara copii de 4 ani.

Reply

Ioana September 4, 2013 at 17:30

Darius, depinde unde anume la tara. Spun asta pentru ca am vazut intro comuna olteana, cum se debarcau zeci de caini dintr-o duba, pe malul Oltului, ca sa nu-i vada nimeni. Sigur ca imediat s-au imprastiat in tot satul. Mai tarziu am aflat ca erau adusi din Corabia, un oras la 15 km de satul respectiv, pt ca domnul primar promisese in campania electorala ca va scapa orasul de caini. Si a scapat, dar cum? Nici pe la tara nu mai este ca inainte, cel putin nu peste tot.

Reply

Gabi September 5, 2013 at 09:52

“iar nenea proprietarul nu vrea sa tina cainii, ii omoara sau ii da pe rau.”

Iar nenea proprietarul e de fapt dupa legile tarii (aia care ii enerveaza pe romani, de protectia animalelor) niste infractori -6 luni -> 3 ani puscarie.

“Stiu ca e nasol si ca poate nu e neaparat bine””
Nu ca e nasol sau nu neaparat bine …. e infractiune … pricepi sau te depaseste treaba cu legile?

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:45

Da da si la tara e plin de caini … toti taranii arunca tot ce nu le mai trebuie prin curte in afara curtii … apoi se pun pe ucis sau se plang ca vai mi-a mutilat plodul. Suntem o tara de tarani inapoiati, ce nu au auzit de sterilizare si de controlul inmultirii …. ce sa mai vorbim de responsabilitate fata de animalul “detinut”. Detinut in gilimele fiindca juridic nu prea ai cum sa dovedesti ca un caine este al tau … deci suntem o tara de caini vagabonzi.

Reply

Mihai September 4, 2013 at 14:14

Darius, un dobitoc. Iar ceilalti…bla, bla, bla. Tot scriem pe diverse site-uri, bloguri si ce mai vreti voi. Si ce?! Pana nu cade vreun nemernic din asta impuscat in cap, ne vom lovi in continuare de aceleasi probleme.

Reply

Darius September 4, 2013 at 16:53

Ai si argumente, Mihai, sau doar hormoni de crestere?

Reply

ndea September 4, 2013 at 10:51

dar totusi SI cainii trebuie starpiti. ca nici puricii sau sobolanii nu sint ‘vinovati’ de propria existenta si totusi nu ezitam.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:46

puricii si sobolanii au invadat teritoriul uman … cainii au fost abandonati de om pe acelasi teritoriu. Tocmai de aia abandonul este pedepsit cu inchisoare (pe hartie, ca in practica … politia n-are chef)

Reply

theo September 4, 2013 at 11:04

Eu sunt de acord ca nu este vina cainilor. Ei isi urmeaza doar instinctul. Dar totusi odata cu eutanasierea lor se va termina si cu milioanele de euro aruncate pe sterilizari facute doar pe hartie. Daca alta solutie nu suntem in stare sa aplicam atunci apelam la ultima solutie. In afara de asta, astia nu mai sunt caini… sunt doar niste paraziti, pe aceeasi treapta cu sobolanii.
Speranta ca ONG-urile astea de apartament isi vor face in cele din urma treaba nu este o solutie. ei nu au nici un interes pentru ca, daca isi fac treaba, raman fara obiectul activitatii.

Reply

anima September 4, 2013 at 11:58

Si “eutanasierile” cum se fac, nu tot pe hartie? Are cineva impresia ca in Romania se fac eutanasieri ca la carte (nu ca-i pasa romanului de durerea altuia, cu atat mai putin de a unui caine)? Macar sa va pese ca banii pe care ar trebui sa-i dea pe anestezic si substanta letala (asa cere legea) ii baga frumusel in buzunar (e) si caini sunt “starpiti”, cum zicea cineva mai sus, in fel si chip: cu bate, rangi, lopeti, cu var si benzina injectate in inima si plamani, electrocutati, lasati sa se manace intre ei. Daca voi puteti dormi linistiti stiind ca se intampla asa ceva, chiar si cu niste “bestii” de caini, apoi mie mi-e mai frica sa traiesc intre voi (spun voi adresandu-ma celor care dau inainte cu “eutanasierea” in masa a maidanezilor). Adevaratii bani se fac din eutanasiere, nu din sterilizare; sterilizarile pe hartie s-au facut tot de primarii, nu de ONG-urile si fundatiile straine care merg din poarta in poarta, cu saru-mana, implorand romanul imbecil sa fie responsabil si sa-si sterilizeze, GRATIS, animalele din curte. Basescu a aplicat metoda eutanasiei timp de 7 ani in Bucuresti, pe timpul cat a fost primar, intrebati-l cate milioane de euro s-au cheltuit si de ce nu a dat roade metoda la care ne propune sa ne intoarcem? De ce nu a mers atunci si merge acum? Cica metoda sterilizarii nu a dat roade, pai cand s-a aplicat? O facem aiurea, dupa ureche, ici si colo si ne plangem ca nu da roade, asta fiindca romanul asa face treaba, cate un pic, mai pe sarite, apoi urmeaza resemnarea si eternul “sa faca cineva ceva, orice, numa’ noi nu”. Maidanezii vor fi “starpiti” dupa ce starpim coruptia, lacomia, lenea, prostia, nepasarea, iresponsabilitatea din neamul nostru. Doar atunci!

Reply

Dan September 4, 2013 at 12:56

O eutanasiere facuta pe hartie are ca efect moartea chinuitoare a cainilor .
O sterilizare facuta pe hartei are ca efect moarte chinuitoare a copiilor.
Pe care credeti ca o prefer?

Reply

cinemavictoria September 4, 2013 at 13:43

o eutanasiere facuta pe hartie exact asta este: o eutanasiere facuta pe hartie. batele, rangile si lopetile care va lasa rece pe dvs vor “rezolva” doar o mica parte a maidanezilor (in general, aia blanzi, care sunt mult mai usor de prins dintre blocuri, si vin singuri in lat), caci, daca ne straduim putin si mai si gandim, realizam ca, tehnic, trebuie o armata de oameni care sa manevreze acele bate si rangi si lopeti, pentru a lichida 60000 de maidanezi, cat sunt oficial in Bucuresti. armata de oameni care va trebui angajata/contractata etc., fiindca nu exista actualmente. iar in timpul asta, cainii nesterilizati vor continua sa se inmulteasca intr-o veselie (nimeni nu va mai plati sterilizarea din moment ce vor fi ucisi). la care sa adaugam, desigur, numarul urias de pui abandonati de catre stapani care nu si-au sterilizat animalele. deci probabil ca in urma unei astfel de actiuni o parte a populatiei se va simti razbunata, dar problema nu se va rezolva, asa cum nu s-a rezolvat ani la rand in care omorarea cainilor a fost legala. cum facem, gandim putin? sau doare?

Reply

dan September 4, 2013 at 15:37

@cinemavictoria: ok, ai dreptate. in concluzie, sa nu facem nimic, asa-i?

Reply

cinemavictoria September 4, 2013 at 15:46

omg, asta ai inteles tu? :(
trebuie oprit, frate, furtul banului alocat (ca e pt. eutanasiere sau sterilizare sau educare a populatiei sa-si castreze animalul), asta trebuie facut, ce plm nu e clar? altfel, totul va fi degeaba, cum e de zeci de ani incoace, ca se eutanasiaza prin lege sau nu …
ce dracu’, v-ati obisnuit sa va invete antena3 sa ganditi?, nu mai puteti extrage o concluzie simpla dintr-un enunt?

dan September 4, 2013 at 16:03

@cinemavictoria: lol, ce tare esti! daca te ia cineva la misto inseamna ca automat e fan antena 3? lol. hai sa facem o mica analiza a elucubratiei pe care ai scos-o in textul anterior: Dan (altul, nu eu) a emis o parere despre eutanasiere. Mataluta ai venit si ai demontat acel punct de vedere cu contaargumente. ce nu ai oferit a fost o alternativa. de aceea te-am luat la misto. cineva sustine un punct de vedere, tu nu esti de acord, nu vii cu o alternativa, deci se pastreaza status quo-ul, deci nu se face nimic. In concluzie, ca sa te citez: “cum facem, gandim putin? sau doare?”

cinemavictoria September 4, 2013 at 16:18

pai exact asta am spus, ca n-am dat mura in gura, si uite ce concluzie a iesit … “alternativele” sa le dea antena 3, de acum si pana la sfarsitul veacurilor amin, lol …

dan September 4, 2013 at 16:30

@cinemavictoria: vad ca o tii tare cu antena 3. pacat ca nu esti in stare sa realizezi fractura logica. hai sa incerc sa iti explic: basescu era/este sustinator al eutanasierii. la alegeri, usl-ul a batut moneda ca sunt contra eutanasierii (ca de, tot ce sustine basescu e prost), atragandu-si electoratul care face spume la gura ca sa nu fie atinsi maidanezii nici macar cu o floare. antena 3 este post aservit usl-ului. antena 3 il ataca pe basescu non stop, inclusiv pe tema eutanasierii maidanezilor. concluzia logica ar fi ca cineva care sustine eutanasierea (evident, impreuna cu un pachet de alte masuri, doar eutanasierea nu va rezolva problema) nu are cum sa-si ia vreo parere pe aceasta tema de la antena 3. e destul de clar sau trebuie sa iti si desenez?

cinemavictoria September 4, 2013 at 20:00

uai, de unde ai luat-o p-asta cu “fractura logica”, de la vanghelie? :) avea dreptate cineva p-aici ca incepem sa vorbim ca la televizor …
auzi, nu te chinui sa-mi faci mie scheme si compuneri, ca nu ma impresionezi si nu ma intereseaza. intamplator, eu sunt impotriva eutanasierii maidanezilor si in acelasi timp urasc antena 3 din toti rarunchii. (sper ca, peste timp, cineva va pune intr-o carte, de istorie sau psihologie, sau amandoua, tot raul imens pe care l-au facut acestui neam.) l-am votat pe base de fiecare data din 2000 incoace, cu o singura exceptie, a doua oara la primarie, tocmai din cauza ca a eutanasiat cainii, si de fapt nu neaparat ca i-ar fi eutanasiat, ci fiindca i-a ucis ca in secolul 14. dar indiferent cum as fi eu, pro sau contra eutanasiere, nu asta e problema, eu am spus cu totul altceva, ca se fura banii in toate situatiile. nu-ti fac scheme, ca am treburi mai importante de facut.

phryne September 4, 2013 at 23:12

ti se pare ca au murit mai multi copii omorati de caini,decat copii calcati de masina,violati,batuti,abuzati,abandonati?

Reply

Sorin September 4, 2013 at 13:15

ONG-urile isi pot muta activitatea spre supravegherea procesului de prindere si dare spre adoptie/eutanasiere in conditii umane. Sa faca lobby pentru a fi primiti ca observatori/voluntari pe langa echipele de ecarisaj si adaposturile temporare.
Nu e normal sa se militeze pentru returnarea cainilor in teritoriu, acolo unde sunt chinuiti de foame, frig/caldura, abuzati de oameni / copii de 4 ani rai, loviti de masini.
Avem caini dupa 7 ani de eutanasieri basesciene SI ULTERIOR alti 7 de pauza si sterilizari la misto.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:55

“Sa faca lobby pentru a fi primiti ca observatori/voluntari pe langa echipele de ecarisaj si adaposturile temporare.”

De ce sa faca loby cand legea spune ca autoritatile sunt OBLIGATE sa accepte voluntari ai ONG-urilor in activitatile de ecarisaj?

“Nu e normal sa se militeze pentru returnarea cainilor in teritoriu, acolo unde sunt chinuiti de foame, frig/caldura, abuzati de oameni / copii de 4 ani rai, loviti de masini.”

Abuzati de oameni? Abuzarea aia sti ca e infractiune? Infractorii trebuie adunati de pe strazi si asa cainii nu vor mai fi abuzati. Daca ii aduni si pe cei ce abandoneaza nu mai ai nici ciani pe strazi ca nu mai are cine sa ii arunce acolo … logic nu?

Reply

oana September 5, 2013 at 10:46

si cu astia care sunt deja pe strada ce facem?? sau daca il amendezi pe cel care a abandonat cainele dispare si cainele in neant? eu n-am abandonat niciun animal si nu mi-am batut joc de niciunul. de ce trebuie sa sufar eu ca nu-mi pot scoate copilul la plimbare de frica haitelor? daca doar ii sterilizam, pana dispar toti cainii de pe strazi mai trec 15 ani.. eu nu vreau sa mai astept 15 ani ca sa pot sa ma plimb linistita ziua in amiaza mare prin cartierul in care locuiesc…

Reply

Gabi September 5, 2013 at 11:32

“de ce trebuie sa sufar eu ca nu-mi pot scoate copilul la plimbare de frica haitelor? ”

Nu TREBUIE sa suferi .. .dar realitatea nu functioneaza cu trebuie. Pur si simplu, suferi fiindca unii concentateni ai tai au incalcat niste reguli ale comunitatii, iar politia nu a facut nimic (si inca nu face).

” eu nu vreau sa mai astept 15 ani”
Din pacate pentru tine realitatea nu functioneaza nici cu ce vrei tu. Cat timp politia nu isi face treaba poti sa ucizi tu toti cainii si sa vrei orice … realitatea iti va arata ca asa ca prin minune cainii vor reapare (ca ciupercile dupa ploaie).

“si cu astia care sunt deja pe strada ce facem?”
In momentul incare rata abandonului va scade, va deveni fezabila aplicarea metodelor din tarile civilizate (prindere, dat spre adoptie sau eutanasiere daca animalul nu este adoptat).
Dar daca ne rezumam doar la partea cu eutanasiatul … atunci vom face asta la nesfarsit, fiindca infractorului nu ii aduci atingere in nici un fel omorand cainii. Iar in geenral legile umane trebuie sa se rasfranga asupra oamenilor, astfel inca oamenii sa nu mai faca ceea ce faceau (infractiunile).

Gabi September 4, 2013 at 13:50

“apelam la ultima solutie. ”
final solution … si nazistii au gandit asa !

“In afara de asta, astia nu mai sunt caini… sunt doar niste paraziti, pe aceeasi treapta cu sobolanii.”

Ba sunt caini … orice biolog ti-o poate zice. Abandonul nu ii schimba structura psihologica. Daca consideri om tot felul de dezaxati si retardati (majoritatea populatiei) mi se pare de prost gust sa nu consideri cainele caine doar fiindca a fost aruncat de un “om” pe strada.

“Speranta ca ONG-urile astea de apartament isi vor face in cele din urma treaba nu este o solutie.”

Speranta proasta. Nu exista treaba ONG-urilor. Nu ai dreptul sa vorbesti de ONG-uri fiindca acestea sunt structuri private (http://my-kitty.ro/ghidul-cetateanului-frustrat-ce-e-ong-urile/) … tu concentreazate pe autoritatile alea la care dai “benevol” taxe si impozite.

Reply

picatcubacu September 4, 2013 at 11:12

chiar daca stilul e imbatator asta nu e un film de dragoste. trebuie mai multa actiune, mai multi jean damme-i care sa faca. in orice caz mai multe explozii. ca pana la urma astea vand mai bine decat povestea, you know?

Reply

BogDan September 4, 2013 at 11:18

Desigur, ca întotdeauna, nu câinii sunt de vină. Copilul. Până la urmă, dă-l dracului, face maică-sa altul. Perfect de acord.

Reply

Vlad Petreanu September 4, 2013 at 11:19

Daca ai fi citit textul pana la sfarsit…

Reply

Johannis September 4, 2013 at 12:06

Cred că BogDan era doar ironic, nu vorbea serios. :(

Reply

BogDan September 4, 2013 at 12:40

Johannis, da. Eram ironic :)

Reply

Johannis September 4, 2013 at 12:45

ar fi bine să specifici imediat după ce postezi… se pare că unii n-au gustat ironia sau CHIAR nu au înțeles-o!

Reply

Ana 2 September 4, 2013 at 11:33

N-a zis nimani ca saracul copil a fost de vina. Bunica lui. Nu trebuia sa-i piarda din vedere. Wow,daca nu erau cainii, era o masina. Nu era o masina,atunci era un pedofil. Nu era un pedofil, era o gura de canal neacoperita. Nu-ti lasi un copil sa se aventureze cand stii ca in ziua de azi nu mai exista siguranta pe strazi.

Reply

Cris September 4, 2013 at 12:40

O fi bunica de vina, dar totusi copiii aia erau intr-un PARC, nu pe strazi, adica intr-un loc care ar trebuie sa fie cat de cat sigur, locul de joaca imprejmuit, tocmai pentru a nu permite haitelor sa intre. Asadar, primarul nu este vinovat numai de faptul ca a ales sa nu faca nimic in privinta cainilor, dar si pentru ca nu a fost in stare sa amenajeze niste locuri de joaca sigure si nu l-a interesat cine detine maidanul de langa parcul in care a bagat mii de euro.

Reply

Dorin September 5, 2013 at 15:02

Copilul NU era intr-un parc, caci a intrat, fiind nesupravegheat de bunica lui multa vreme, intr=o curte PRIVATA. Ce naiba, bunica aia, nici nu merge, nici nu vede, nici nu aude??!!

Reply

Robert September 5, 2013 at 19:11

gresit cainii au intrat in parc, nu erau pe proprietatea privata, era gaura in gard si au intrat in parc urmatoarea zi erau tot acolo

Reply

BogDan September 4, 2013 at 12:41

Ana, luăm legătura când înveți să gândești.

Reply

Johannis September 4, 2013 at 13:44

Bine deșteapto,bunica e vinovată… așa cum zici tu, dar în cazul japonezului care a murit acum câțiva ani sfâșiat de câini, cine e vinovat? Tot bunica? Sau japonezul că nu a avut o bunică să-l supravegheze.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 13:59

In cazul asta vinovatul e eternul mioritic romanas ce nu isi sterilizeaza animalul si umple strazile de animale. Nu poti face vinovat un animal … vinovati sunt oamneii … depinde doar de cat te duce capul sa il gasesti pe vinovatul adevarat !

Reply

dana September 4, 2013 at 20:34

si ana era ironica. da’ pe tine clar nu te duce capul, s-a vazut si mai sus.

Reply

Sorin Camner September 4, 2013 at 15:20

Ana, ai crescut un copil? Soacra mea trebuia sa aiba grija de nepata-mea. In curte, 100 m2. Lungime 10 m. Fata, 4 ani, a plecat de langa soacra-mea pana in fata, soacra-mea spala rufe, la 3 m distanta. S-a urcat pe un gardulet ce separa aleea din curte de un loc de pamant, tot din curte, in care socrul meu cultiva una alta. Gardul are 50 de cm inaltime. A cazut si si-a rupt o mana. Era soacra-mea de vina? Eu am copilarit prin Calea Dudesti. Acum de demolata regiunea. Alergam prin tot cartierul, toata vara. Mama era la serviciu. Tata era la serviciu. Ma cataram prin copaci, pe garduri, jucam fotbal. Odata am cazut dintr-un copac. Alta data m-am taiat la un picior. Nu spun de cate ori am avut genunchii juliti… Ce trebuiau sa faca parintii mei? Sa ma lege in casa? Sa iasa cu mine tinandu-ma in lesa? Ce-ar fi trbeuit sa faca bunica aia cu cei doi copii. Ai vazut cum sunt crescuti copiii in occident? Cata libertate au? Noi trebuie sa-i legam in lanturi? Hai pe bune? Nu-i lasi sa se aventureze? Sa crestem niste oligofreni dependenti care nu sunt in stare sa ia o singura hotarare singuri? Ce hal de tara si ce hal de oameni. Ia vezi, ai citit Ciresarii? Astazi copiii trebuiesc legati. Mare e gradina omului si multa minte mai au unii. Copiii trebuiesc lasati sa se joace si sa se dezvolte. Eu am unul care are 20 de ani si stiu ce vorbesc. Asta ca sa nu mi se spuna ca vorbesc ca sa ma aflu intreaba….

Reply

Dorin September 5, 2013 at 15:06

Sorin Camner, nu mi-ai spus daca ai omorat cainele, cand si-a rupt fata ta mana… Sau ai spus’ saru-mana mama!”? In Canada, nici un copil NU ARE VOIE sa umble singur, pana la varsta de 10 ani.

Reply

sly September 8, 2013 at 04:01

Un copil trebuie supravegheat oriunde ar fi, pentru că oriunde se poate ivi o primejdie, chiar și în casă: se poate electrocuta, poate înghiți cine știe ce, chiar și o jucărie, poate provoca un incendiu jucându-se cu chibriturile, se poate sufoca (pungi de plastic aruncate se găsesc peste tot, chiar și în parcuri), câte și mai câte. Nu înțeleg cum un părinte sau un bunic poate fi atât de lipsit de responsabilitate încât să nu supravegheze un copil de 4 ani, care se joacă în parc. Și într-un parc, chiar și în cel mai civilizat, pot fi primejdii potențiale. Nu e vorba de legat cu lesa, te uiți după el pur și simplu, că e copil și nu știe ce face – și e în grija ta, nu a altora.

Reply

sly September 8, 2013 at 04:04

După logica domnului Sorin, atunci când și-a rupt fiica dumnealui mâna, ar fi trebuit să omoare bunica… sau gardul…

Reply

dan September 4, 2013 at 15:39

@Ana 2: in parcurile in care am fost eu nu am vazut sa circule masini. tu in ce parcuri iti faci veacul, ca sa stiu sa le evit? Nu de alta, dar nu am chef sa dea o masina peste mine cand ma plimb in parc.

Reply

phryne September 4, 2013 at 23:20

era o ironie…putea sa se duca pe strada si sa dea masina peste el,putea sa il fure cineva,sa il violeze,etc…voi nu vedeti adevarata problema…care evident sunt oamenii needucati…daca oamenii nu i-ar lasa pe strada nesterilizati,nu s-ar mai inmultii…omorati naibii si tiganii,ca si aia misuna pe strazi,si sunt mai multi ca,cainii si mai periculosi…daca dadea masina peste el,mai exista spiritul vostru de turma?Cati soferi ati eutanasiat ca au omorat copii pe trecerea de pietoni?Sau pe cati parinti i-ati eutanasiat ca si-au omorat copii,cati pedofili ati eutanasiat ca au violat copii?Sunteti ca turma aia,ganditi cu mintea altora nu cu a voastra,si v-ati arunca si in lac daca aia v-ar spune…e tragic ce s-a intamplat…dar de vina tot needucatii sunt…tarani cu aere de oraseni…

Reply

Dora September 5, 2013 at 03:47

Si daca o mancau cainii si pe bunica?

Reply

mg September 7, 2013 at 10:24

Sau era un drob de sare…

Reply

Ana 2 September 4, 2013 at 11:22

“ONG-urile de apartament” nu sunt lasate sa-si faca treaba.
Un exemplu. Acum cativa ani, intr-un orasel din Romania o asociatie a batut palma cu o echipa de medici veterinari americani care au venit pentru vreo 10 zile sa sterilizeze pro-bono caini comunitari si caini cu stapan. A trecut prima zi, cam 150 de animale au fost sterilizate,totul ok.A doua zi ghiciti cine a aparut la locul unde s-a desfasurat campania? Autoritatile locale.Acestea au spus ca e ilegal ce se intampla, ca medicii nu au parafa de Romania,ca nu e posibil ca sa fie operate mai mult de 5 animale pe zi si tot felul de scuze tampite si i-au gonit. Pe bune? Acei oameni umbla prin toata lumea in fiecare an si ajuta. Dar la noi nu, nu e voie. Normal, pentru ca stimatii conducatori nu au nimic de castigat din asta. Anual iau o gramada de bani pentru “rezolvarea” acestor probleme. Dar banii acestia intra intr-un buzunar ascuns…
Un alt exemplu.Acelasi orasel din Romania.Aceeasi asociatie are parteneriate cu oameni din strainatate. Primesc donatii, ba chiar foarte multi oameni adopta cate un animalut din Romania. Asociatia are un parteneriat si cu niste medici care mai sterilizeaza pe gratis sau mult mai ieftin. Dar pe cainii pe care ii opereaza si pe care ii trateaza nu au unde sa ii tina pentru ca au cerut aprobare sa primeasca un loc pentru construirea unui adapost din donatii si din buzunarele membrilor asociatiei.Bine-nteles ca nu au primit. Asa ca animalele operate sunt crotaliate si lasate libere. Iar hingherii platiti din banii nostri,atunci cand se hotarasc sa-si faca treaba prind aceleasi animale eliberate de asociatie, le duc la padocul public si incaseaza bani ca si cand ei le-ar fi sterilizat.
E frumos asa,nu? In conditiile astea tot cainii sunt de vina,nu? Tot ei trebuie eutanasiati,nu?

Reply

dan September 4, 2013 at 15:41

tanti, sterge-ti spumele de la gura si citeste articolul. Unde scrie ca sunt cainii de vina?

Reply

BogDan September 4, 2013 at 16:14

Păpușa, nu ai și tu o ciorbă de făcut? Din ce oraș din Moldova provii, mai precis?

Reply

phryne September 4, 2013 at 23:25

normal…un hingher primeste 300 ron pt fiecare caine prins…statul spune ca un caine ii costa 600 ron pe luna…ce le da sa manance?Numai friptura?Le angajeaza psihologi,le face masaj?Cainele meu nu mananca mai mult de 150 ron pe luna si asta la modul ca hrana costa 30 ron kg…iar un caine daca il tii la adapost si mananca bine te costa 75 ron…unde se duce diferenta de bani?Aspa are buget de la stat 2500000euro pe an,dau pe mancarea cainilor din adapost 10000 euro pe an,si nu au nici 200 de caini…unde se duc restul banilor?Care sunt platiti tot de noi…

Reply

Stefan September 4, 2013 at 11:48

Cainii au ajus pe strada din cauza oamenilor. Cainii au ramas pe strada din cauza oamenilor. Chiar si in cazul eutanasierii in masa, ei vor reveni pe strada din cauza oamenilor. (zeci, sute de caini sunt parasiti in fiecare luna prin cartierele marilor orase) Cine sunt cei vinovati? Se pare ca ei cainii…

Sunt curios cati din cei ce au vazut o fiinta (bipeda) parasind caini i-au atras atentia? Exista vreo lege care sa pedepseasca aspru pe cei ce parasesc, abandoneaza animale?

Reply

anima September 4, 2013 at 12:01

Bineinteles ca exista (legea 204/2005 modificata si completata cu legea 9/2008), dar cine sa o aplice, cainii? Tot oamenii sunt vinovati, daca te duci la politie sa raportezi ceva legat de animale, se poarta de parca ai fi spus gluma secolului. A trebuit sa merg cu legea printata, subliniate articolele care ma interesau si am facut analiza pe text cu dl comndant. Ti-e si scarba sa te uiti la ei, de prosti ce sunt!

Reply

Johannis September 4, 2013 at 12:05

Eu știu un lucru, în orice ALT stat civilizat (nu cu pretenția că e civilizat cum este al nostru) orice câine rătăcit de stăpân sau fără stăpân este ridicat de pe stradă, ținut într-un adăpost pe o perioadă de timp pentru a fi revendicat și apoi eutanasiat pentru a face loc următorilor posibili chiriași.
Eh, că sunt interese ca starea actuală să nu se schimbe, foarte posibil, se vehiculează anual milioane de euro pentru vaccinare, sterilizare ș.a.
dar sunt sătul de vociferările ONG-urilor privind dreptul la viață al câinilor maidanezi pentru că sunt niște ipocriți…așa ar fi cazul să intervină și să vocifereze și în cazul sacrificărilor de vaci, oi, porci, pui etc. Mai ales că vaca și oaia nu prea mușcă …
Și s-a văzut din cazul de față cu vârf și îndesat, câine preluat de ONG care a ajuns iar în stradă și care atacă …Păi despre ce vorbim!?
Care e obiectul ONG-ului respectiv, cu asta se ocupă el?
Trebuie să moară vreun copil de ministru, președinte sau de parlamentar ca să se adopte în sfârșit o măsură care să nu mai ducă și la alte victime.
Și nu se cere decât o măsură care s-a dovedit viabilă în alte țări, nu trebuie să inventăm noi alta.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 14:09

Legat de treaba asta cu animalele adoptate de ONG-uri … mai cietste, informeaza-te despre ce e vorba cu adevarat. E usor sa dai vina pe ONG-uri .. .dar totusi cainele ala era DEJA abandonat de un infractor ce a ramas in libertate !

“La rândul ei, Marcela Pisla, președinta Asociației Cuțu-Cuțu, susține că Primăria Capitalei nu sterilizează câinii maidanezi dacă nu există și o declarație de adopție din partea cuiva.

“Domnul primar Oprescu ne-a rugat în 2008, ca să sterilizeze câinii pe banii primăriei, să-i adoptam noi pe hârtie după care ne-a dat la toate organizațiile mașinile ASPA ca să-i returnăm. Dar ei figurau ca adoptați. Domnul Oprescu era cam supărat de ce nu vor ONG-urile să semneze. Uite de aia că dacă mușcă pe cineva, noi trebuie să ne asumam răspunderea. Știți că și la ora asta se întâmplă la fel? Nu sterilizează câinele dacă nu îl adopți. Dacă ai un câine nesterilizat în fața blocului, ce faci? Îl sterilizezi și semnezi pentru el sau îl lași în fața blocului să se înmulțească?”, conchide reprezentanta ONG-ului, citată de hotnews.ro.”

Reply

dora September 5, 2013 at 19:30

Mi se pare foarte logic. Deci, sa iei cainii, sa ii sterilizezi si sa ii lasi inapoi pe strada e bine. De aici deducem ca, daca prima persoana care abandona cainele il steriliza inainte, nu mai era infractiune.

Reply

Gabi September 5, 2013 at 19:40

“daca prima persoana care abandona cainele il steriliza inainte, nu mai era infractiune.”

Logica ta scartaie … si daca il steriliza abandonul tot abandon e. Daca eu iau un caine DEJA ABANDONAT pentru a-l steriliza si il aduc inapoi dupa nu e abandon … nu pot abandona ceva ce nu e al meu … dar poate sa imi pese de un caine si daca nu e al meu !

Reply

Dora September 6, 2013 at 13:22

Draga Gabi, ma bucur mult ca iti pasa de cainele vagabond si ai grija de el pe strada si nu la tine acasa, unde tu ai fi responsabil pentru el. E clar ca de oamenii muscati de acest caine nu iti pasa. Prin faptul ca il faci infractor pe cel care abandoneaza primul, admiti tu insuti in mod logic ca locul cainelui NU e pe strada. Daca locul cainelui ar fi pe strada, de ce ar mai fi primul abandonator infractor? Daca locul cainelui nu e pe strada, atunci tu NU trebuie sa il ingrijesti acolo, ci la tine acasa ori intr-un adapost.
Nu e vinovat numai cel care a abandonat primul cainele. Toti cei ca tine sunt la randul lor vinovati tacit de moartea copilului acum, a japonezului in urma cu cativa ani etc. Pentru ca primariile in colaborare cu iubitorii de caini ii sterilizeaza si duc inapoi pe strada, nu ii iau acasa ori duc in adaposturi ori eutanasiaza.
Dar banuiesc ca niste oamenti omorati sau mutilati nu conteaza, puteau sa se fereasca si ei, naibii. Cainele este fiinta suprema de care trebuie sa ne pese, oriunde ar fi el.

Gabi September 6, 2013 at 13:45

“Draga Gabi, ma bucur mult ca iti pasa de cainele vagabond”

Nu te bucuri … te simti agasata de treaba asta.

” si ai grija de el pe strada si nu la tine acasa, unde tu ai fi responsabil pentru el.”

Nu pot eu sa iau la mine acasa cat pot infractorii sa abandoneze. Esti sigura ca nu am si acasa animale de care sunt eu raspunzator? Si daca ipotetic i-as lua pe toti acasa (cum ma tot f**ut unii la cap), evident in secunda 2 mi s-ar face plangere … ca de ce am atatia caini in casa. Deci nu fi ipocrita …

“admiti tu insuti in mod logic ca locul cainelui NU e pe strada.”

Dar o spun pe fata nu trebuie sa tragi concluzii. Locul cainelui nu e pe strada, exact de aia abandonul este infractiune.

“Daca locul cainelui nu e pe strada, atunci tu NU trebuie sa il ingrijesti acolo, ci la tine acasa ori intr-un adapost.”

Intr-o lume ideala ai perfecta dreptate. Dar intr-o lume ideala oamenii ar adopta nu ar cumpara, oamenii nu ar abandona. Acum esti pregatita sa te intorci in lumea crunta si reala din tarisoara asta? Sau preferi sa traiesti pe taramul zanelor?

“Nu e vinovat numai cel care a abandonat primul cainele. Toti cei ca tine sunt la randul lor vinovati tacit de moartea copilului acum, a japonezului in urma cu cativa ani etc.”

Asta e trasa de par … nu ai argumente … Crezi ca acei caini ar fi fost mai blanzi daca erau infometati? Crezi ca de fapt cainii abandonati masiv de taranimea romaneasca din orase ar fi disparut ca prin minune datorita infometarii? Esti absolut naiva, habar n-ai de animale si de natura in general. Presupun ca nu ai prea iesit din casa decat la mall sau la teatru ?

“Pentru ca primariile in colaborare cu iubitorii de caini ii sterilizeaza si duc inapoi pe strada, nu ii iau acasa ori duc in adaposturi ori eutanasiaza.”

Da, se numeste TNR (trap – neuter – release). Nu ii poti lua acasa ca sunt prea multi, nu ii poti pune in adaposturi ca sunt prea multi, nu ii poti eutanasia ca e ilegal si fiidnca eutanasierea nu afecteaza in nici un fel pe cei ce au abandonat acei caini si continua sa ii abandoneze. Deci … daca tot vrei sa faci o infractiune, macar sa afecteze pe cei ce genereaza acesti caini in strada.

“Dar banuiesc ca niste oamenti omorati sau mutilati nu conteaza, puteau sa se fereasca si ei, naibii.”

Conteaza? Nu conteaza? Nu intrebi persoana potrivita … intreaba politia si justitia cati infractori care au abandonat caini pe spatiul public au condamnat la inchisoare in ultimii 10 ani (ca sa descurajeze abandonul). Dupa ce afli raspunsul trage tu concluzia cat de mult conteaza pentru autoritati oamenii omorati / mutilati. Pe mine degeaba ma intrebi ca eu nu am voie sa aplic legile tarii. A da stai … autoritatile sunt alese de oameni … deci automat as zice ca parerea lor va reprezinta. Daca va interesa de acei oameni omorati si mutilati ati fi fost revoltati de cei ce abandoneaza cainii … n-am vazut nici un miting pentru aplicarea legii … nu e suficient de sangeros ca sa faci miting

Gabi September 5, 2013 at 19:42

de fapt mi se pare ca era mai bine cainii sa fie lasati in pace acolo unde infractorii i-au abandonat sa se inmulteasca in voie … acum cu siguranta erau mai multi si poate in acele conditii societatea s-ar fi indreptat nervii catre adevaratii vinovati inca in libertate printre noi care inca produc in voie

Reply

dora September 6, 2013 at 20:11

Acum asta, draga Gabi. O tii intr-una ca trebuie pedepsiti aspru infractorii care au abandonat animalele pe strada, unde s-au inmultit. Iarasi pe un fir logic, cineva care nu are caine, nu are cum sa il abandoneze. Infractorii sunt unii care au caini, care au facut pui, pe care nu i-au putut tine si nu au avut cui sa-i dea, dar nici nu i-au omorat, din mila. Deci niste iubitori de caini. I-au aruncat pe strada ca sa fie cainii tuturor, si sa muste pe cine se nimereste. In consecinta, ab initio problema vine de la iubitorii de caini. Si de la caini pana la urma, care se inmultesc intr-un ritm mai mare decat iubitorii de caini isi permit. Singur admiti ca sunt prea multi. Eh, afla ca, surpriza, asa se inmultesc ei, daca nu sunt sterilizati sau eutanasiati. Alta solutie nu este, nu poti obliga restul lumii, care nu are nici o vina, sa traiasca cu frica in san din cauza haitelor, sau sa plateasca pentru ingrijirea lor. Poate alti iubitori de animale au pisici, papagali, iepuri, gaini, hamsteri, iguane sau ce-or avea. E dreptul lor sa nu aiba caine.
Dar nu, din razbunare pe cei care au abandonat caini, tu vrei sa faci TNR, ca sa afectezi pe toata lumea, inclusiv copiii care se joaca.
Si vorbesti de infractori, dar ei sunt tot printre iubitorii de caini, care se jeluie de nu mai pot de mila patrupedelor. De ce nu organizezi tu niste reuniuni sa le explici celor care au pui de caine ce sa faca cu ei, in loc sa ii duca in strada? Si sa le explici sa isi sterilizeze potaile? De ce nu faci tu o campanie de adoptie masiva a cainilor vagabonzi? Nu, tu nu stii decat sa spui ca sunt infractori cei care au abandonat cainii, si acuma, daca tot au fost abandonati, sa ne muste! Atat. Restul problemelor sunt pentru restul fraierilor. Ei trebuie sa le rezolve, si sa plateasca.
Si cu asta am incheiat. Te pup. Ham-ham. Waf-waf.

Gabi September 8, 2013 at 22:02

“Iarasi pe un fir logic, cineva care nu are caine, nu are cum sa il abandoneze.”

Logica ta scartaie graoznic …. cine si-a abandonat cainele nu il mai are … e logic. In tarisoara noastra cel care a abandonat sau care nu are caine … sunt cam pe acolo … nu ai ucm sa dovedesti ca tu nu ai avut niciodata caine, sau ai avut dar l-ai abandonat … ca nu e nici o baza de date unde toti cainii sa fie inregistrati ca sa se stie cine a cui e !

” Infractorii sunt unii care au caini, care au facut pui, pe care nu i-au putut tine si nu au avut cui sa-i dea, dar nici nu i-au omorat, din mila. Deci niste iubitori de caini. I-au aruncat pe strada ca sa fie cainii tuturor, ”

Nimeni nu arunca cainii i nstrada ca sa fie cainii tuturor. Cainii sunt aruncati in strada din miserupism. Cine a aruncat caini in strada nu sunt pe aici strigand ca nu e ok sa fie omorati. Cum li s-a rupt cand i-au aruncat tot asa li se rupe ca ii otraviti ca ii “eutanasiati”, ca il violati sau ce alte idei crete mai aveti. Ba sunt sigur ca multi sunt cu gura mare mare ca sunt deranjati de acei caini … ar fi o chestie atat de tipic romaneasca incat nu are de ce sa ma mire !

“Singur admiti ca sunt prea multi.”

Pai daca nu as constientiza ca sunt prea multi nu mi-as steriliza animalele. Eu cred ca tu faci o mare confuzie intre crescatorul de caini si iubitroul asta hulit de animale. Cei ca mine au animalele luate de afara si sunt sterilizate. Restul … au in general caini cumparati si cu siguranta nesterilizati (ca doar trebuie sa isi scoata si ei banii dati pe respectivii caini).

” Eh, afla ca, surpriza, asa se inmultesc ei, daca nu sunt sterilizati sau eutanasiati. Alta solutie nu este, nu poti obliga restul lumii, care nu are nici o vina,”

Aham … deci intr-o tara plina de caini vagabonzi vinovati sunt cativa … vreo 10-20 restul lumii e nevinovata si nici gura nu ii pute nu ?

Dora September 5, 2013 at 04:30

Comentariile astea nu isi au rostul. La mine in cartier nu mai sunt caini maidanezi de ani buni de zile, au fost ridicati si nici nu au reaparut “din cauza oamenilor”, deci se poate.
De ce sa il pedepsesc aspru pe om in orice caz, dar pe animal chiar daca e periculos sa il protejez pentru ca “doar isi urmeaza instinctele si n-ar nici o vina”?
Si, daca fiecare din comenatorii de pe acest forum ar fi fata in fata cu o haita de caini gata de atac, ce le-ar spune instinctul lor sa faca? Exercitiu de imaginatie. Garantez ca intr-o astfel de situatie fiecare ar rezolva problema cainilor maidanezi in zece secunde. Sau s-ar lasa mancat.

Reply

Gabi September 5, 2013 at 10:21

“De ce sa il pedepsesc aspru pe om in orice caz,”

Ca sa nu mai abandoneze caini in strada.

” dar pe animal chiar daca e periculos sa il protejez pentru ca “doar isi urmeaza instinctele si n-ar nici o vina”?”

Pai nu are nici o vina, este o victima a celor ami sus mentionati pe care de fapt nici nu i-ai pedepsi prea aspru, ca doar sunt oamenii saracii de ei!

Reply

Dora September 5, 2013 at 13:32

Cu siguranta nu toti cainii de pe strada au fost abandonati de oameni; cine sustine ideea asta sa o si dovedeasca.
Alt exercitiu de imaginatie. Daca un om ar fi violat sau omorat bestial un copil de 4 ani, precis nu s-ar fi dezbatut sa fie iertat, ci sa fie pedepsit “animalul”, s-ar fi dezbatut poate reintroducerea pedepsei cu moartea.
Nimeni nu iarta oameni. Ei sunt de vina pentru orice. Inclusiv cand sunt victime ale animalelor periculoase. Interesant, nu?

Reply

Vlad Petreanu September 5, 2013 at 13:41

Nu zice nimeni ca nu trebuie pedepsit animalul. Intrebarea e daca pedepsim toate animalele din aceeasi specie pentru fapta unuia dintre ei.

P de alta parte, ideea de “pedeapsa” in cazul de fata n-are nici o logica. O pedeapsa trebuie sa aiba si efect de descurajare pentru toti ceilalti care afla despre ea, or in cazul cainilor fireste ca nu se poate :)

Reply

dora September 5, 2013 at 19:02

A se vedea ca am scris “animal” si ma refeream la pedepsirea oamenilor, asupra careia se insista de zor. Mai cititi o data si va fi logic.
Cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada; degeaba dezbatem cum au ajuns pe strada si cine e de vina, cainii trebuie luati de acolo definitiv. Cine ii iubeste, sa doneze bani pentru ei din propriul buzunar, ca sa fie bine ingrijiti si nu cumva sa fie agresati de celelalte specii precum omul.
Eu prefer sa donez bani in campania pentru copiii bolnavi de cancer. Prefer sa fie finantate ONG-urile care ajuta batrani saraci ramasi singuri si amarati. Iubesc foarte mult si animalele si sustin ca nu trebuie tratate cu cruzime, dar suferinta umana ma induiosaza mai tare. Sorry daca pentru asta sunt considerata “cu capul”.

Gabi September 5, 2013 at 14:01

“Cu siguranta nu toti cainii de pe strada au fost abandonati de oameni; ”

Fireste ,… unii se trag direct din lupi si au venit sa invadeze teritoriile umane sa ne faca rau.
Femeie esti cu capul? Cainii astia sunt cei abandonati de oameni care s-au inmultit

“Nimeni nu iarta oameni. Ei sunt de vina pentru orice. Inclusiv cand sunt victime ale animalelor periculoase. Interesant, nu?”

Pai eu vad ca oamenii sunt iertati la greu de politie … in 10 ani decat avem o lege care pedepseste abandonul nimeni nu face puscarie, desi tara plina de caini abandonati

Omul nu e victima … omul e specie agresoare … deci nu are cum sa fie victima

Reply

dan September 4, 2013 at 12:00

Exact, Stefan, ai dreptate. Ma bucur sa vad ca printre cei care comenteza mai este cineva care isi mentine logica si gindirea la rece.

Reply

Andrei September 4, 2013 at 12:03

Stii care este treaba ? …. La modul absolut da, nu cainii trebuie primii eutanasiati …. DAR … prefer pana se gasesc vinovatii morali (se astapta oricum deja de 20 de an) sa eutanasiez cainii maidanezi sau neadoptati sau nerevendicati, ca sa nu mai vorbim si peste 20 de ani de inca N copii si oameni sfasitati si ucisi pe strazile unei tari cica europene. Poate daca eutanasiem toti cainii strazii (ai nimanui) printr-o lege, asa nu o sa mai aiba nici imbuibatii politici alta paine de mancat si ii rezolvam si pe ei indirect.

Da, o sa imi iau copilul si o sa ii soptesc ca se afla intr-o tara europeana (dar una diferita de restul) unde trebuie sa fie atenta la cainii maidanezi sa nu se apropie de ei (cu toate ca ea ii iubeste si ii place sa ii mangaie) ca acestia s-ar putea sa isi infiga coltii in corpul ei plapand si ar putea sa ii faca atat de multe gauri ca doar talpile ar putea sa ii mai ramana neatinse si intre timp prin toate gaurile i s-ar scurge toat viata in cateva minute si atunci va trebui sa ne despartim pentru totdeauna. SINISTRU ? La dracu … este purul adevar real si rece …. asta pana se asteapta sa se gaseasca acei vinovati morali.

Reply

Johannis September 4, 2013 at 12:43

Ai dreptate, dar vezi că oripilezi și lezezi amorul propriu al pseudoiubitorilor de animale care s-au trezit azi din amorțeală. Eu vreau să pot merge ziua și noaptea pe stradă,în orice oraș din România fără să mă feresc de animale. Da, știu să mă feresc de idioții care merg cu mașina cu 100 km la oră prin oraș, știu să mă feresc de găștile de cartier, nu știu să mă feresc de animale.
Căinele nu trebuie să circule liber pe stradă. E descedent al lupului. Prefer să mă atace un stol de vrăbii sau porumbei dar nu o haită de câini … sterilizați.

Reply

Gabi September 4, 2013 at 14:11

“Căinele nu trebuie să circule liber pe stradă. E”
Spune asta concentateanului tau drag care i-a aruncat pe strada !

“nu știu să mă feresc de animale.”
Invata !

Reply

BogDan September 4, 2013 at 16:23

Da, toți câinii comunitari au fost aruncați pe stradă! Și civilizația înseamnă să te ferești de câini, că așa a crescut toată lumea, dormind la un loc cu porcul și vaca. Ai mare dreptate, să știi.

Reply

Robert September 5, 2013 at 01:51

de ce sa invat? sa moara toti, nu sa invat eu sa ma feresc de ei, uite de aia trebuie sa moara sa nu mai aveti voi cuvinte de rahat, de facut nu se face nimic doar trancaniti si va spuneti iubitori de animale… de ras sunteti

Reply

sascha September 5, 2013 at 15:52

““nu știu să mă feresc de animale.”
Invata !”….Nu am de ce sa invat pentru ca nu traiesc in padure.

Pentru cine vrea sa traiasca ca-n padure si sa faca slalom printre cacati de caine, e liber sa-i ia acasa. Cainele nu are ce cauta pe strada!

Poate-i explici doamnei de la ONG de ce a lasat cainele pe stada.

Reply

cinemavictoria September 4, 2013 at 15:14

da, dar mai presus de toate, nu știi să te ferești de cei care stau cu labele în miere la primărie, care te fură și se îmbogățesc și se amuză copios, în vreme ce fraierii pro- sau anti-eutanasie se porcăiesc verbal și inutil pe bloguri.
fiindcă autoritățile tot vor fura monstruos și vor găsi soluții ingenioase pentru asta, indiferent că se va aplica eutanasia sau sterilizarea. (fiindcă, nu-i așa?, cine dracu’ stă să verifice dacă maidanezul Vasile a fost sau nu castrat sau eutanasiat whatever – important e să figureze pe hârtie, iar banii să ajungă în buzunarul lu’ îmbuibatu’ … poate adunăm presa și facem și vreo două-trei capturări live , să vază poporul că ne ocupăm …haha, fraierii!).
foarte ciudat totuși că dl. Băsescu se preface că nu știe, ieri a menționat doar, în treacăt, că “nu vrea să mai vorbească de cei care fac averi pe seama acestei chestiuni”. păi să vorbim, dl. Băsescu, că aici e miezul problemei, dvs sunteți mult prea versat ca să nu știți lucrul ăsta … sau ați intrat în campanie electorală pe seama acelei familii nefericite? :( și a mai spus că sterilizarea se aplică deja din 2004 și nu a dat roade … pe bune?, se aplică?
dezamăgitor … greu o fi să rezolvi o problemă stopând cauza reală … greu de tot …

Reply

phryne September 4, 2013 at 23:32

atunci invata-ti semenii sa nu ii mai abandoneze…unii cretini ca voi isi abandoneaza si cainii de rasa daca nu mai corespund trend-ului…ca ii tineti de fite dupa cum bate vantul…si apoi va plageti ca sunt liberi pe strada…eu trec printre caini zi de zi si al naibii de 20 de ani nu m-a muscat nimeni…probabil ca dac se reped la tine,simt domnule omul dracului….vorba lui caragiale:mars bubico…

Reply

Robert September 5, 2013 at 01:55

eu nu pot abandona nimic pe strada pentru ca nu as lua un caine in casa nici daca de el ar depinde viata mea, deci tot voi cei ” ce iubiti animalele” sunteti si cei ce ii abandonati, unul care nu vrea caine nu are ce sa lase in strada… e strict problema voastra ca nu va place ca noi cerem eutanasierea, trebuia sa va rezolvati problemele cainilor de foarte mult timp nu sa ajunga sa manance un copil in plina zi

Reply

Gabi September 5, 2013 at 10:19

“deci tot voi cei ” ce iubiti animalele” sunteti si cei ce ii abandonati, unul care nu vrea caine nu are ce sa lase in strada”

Pai daca eu am caine … evident il am si nu l-am abandonat. Eventual am caine fiindca l-am luat deja din strada. Intr-adevar cel care a abandonat cainele in strada, e curat ca lacrima … nu mai are ce sa abandoneze, nu il intereseaza daca cainii sunt sau nu eutanasiati, sau ca manaca copii prin parcuri. Nu mai e treaba lor. Observi similitudinile de opinie da?

“trebuia sa va rezolvati problemele cainilor de foarte mult timp nu sa ajunga sa manance un copil in plina zi”

Eu as fi vrut sa rezolv problema cainilor … dar cum eu nu pot da nici amenzi, nici sa bag oameni in puscarie, nu pot nici legi sa dau … eu personal nu pot sa rezolv problemele unei paturi imense de infractori votaci

Reply

Robert September 5, 2013 at 14:40

eu nu am caine si nu am avut niciodata , va place sa interpretati, insa majoritatea celor ce striga pe aici au avut un caine, o pisica ceva si se simt nitel vinovati motiv pentru care sustin ca ei iubesc cainii etc si bla bla, tu poti lua in casa un numar nelimitat de caini, nu te opri doar la un singur exemplar cineva trebuie sa raspunda pentru ei, nu e problema mea, eu cer sa nu ii vad in strada putin imi pasa ce se intampla cu ei, insa voua daca tot sustineti ca va pasa ocupati-va nu stati si postati pe net, aratati ca va pasa intr-adevar … nu doar aici, cu fapte, ca daca imi diseci mie frazele nu rezolvi nimic, doar ca reusiti cumva sa ne inraiti si pe noi la fel cum sunteti voi, aveti o atitudine “muscatoare” ca si rasa pe care o sustineti … cat despre faza cu infractorii votaci :) eu as fi curios cu care din infractori ai votat pentru ca eu de foarte multi ani am constatat ca mai sanatos este sa anulez votul decat sa sustin vreunul din hotii care sunt pe liste, deci despre ce vorbim?

Gabi September 5, 2013 at 14:56

“ocupati-va nu stati si postati”
Bai Dorele … nu am eu de ce sa ocup … ca nu eu produc acesti caini in strada. Asta nu isneamna ca nu trebuie sa imi pese de ei sau ca trebuie sa ii vreau morti.

” insa majoritatea celor ce striga pe aici au avut un caine, o pisica ceva si se simt nitel vinovati motiv”

Ai facut tu un sondaj si asa ti-a iesit? ca majoritatea au avut caine / pisica si acum se simt vinovati?
Uite eu inca am caini si pisici … culmea culesi de pe strada … intr-adevar ma simt vinovat ca trebuie sa respect legile tarii ca altfel puneam mana pe ranga si imputinam din taranimea asta fututa …

” nu e problema mea ….., ………..putin imi pasa ce se intampla cu ei ”
O atitudine foart foarte similara cu cei care ii abandoneaza in strada … felicitari. Miserupismul duce la tragedi baietel … deci cand te musca bubico de cur sa te gandesti la “nu e problema mea” si la ” nu imi pasa “

Gabi September 5, 2013 at 19:06

“multi isi cumpara caini dar nu sunt convinsi ca ii vor apoi hop cu el la marginea orasului ”

Genul astia de oameni gandesc ca mataluta … sa-i eutanasieze da-i in p***la.

“sondaj am facut printre cunoscuti si crede-ma ca stiu ce vorbesc, multi isi cumpara caini dar nu sunt convinsi ca ii vor apoi hop cu el la marginea orasului ,”

Aham … deci ai cunsocuti infractori, ai sti pe cine sa dai la politie .. .dar parca e mai simplu sa ucizi caini … Exact mentalitatea taranului roman care genereaza aceasta problema in strada. Deci tu pricepi ca abandonul e o infractiune nu ?

catreBogDan September 4, 2013 at 12:29

Mai BogDane… ce pacat ca ai fost copil cuminte la viata ta… pe tine nu te-a papat cutzu… ca poate faceaa maica-ta altu si n-avea parerile astea ale tale…

Reply

BogDan September 4, 2013 at 16:50

Nasol să știi că nu poți mai mult, nu? :) Lasă. Una peste alta, nici nu trebuie să te faci mare.

Reply

Silviu September 4, 2013 at 12:47

Un articol minunat, Vlad Petreanu. Este perfect adevarat, asa cum este pefect inutil. Este un text frumos, cu predicat, dar fara subiect. Din pacate, inca unul din seria de texte emotionale care descriu lumea foarte profund si sugestiv, dar nu arata cu degetul. Nu spun nume, nu descriu fapte, nu arata fluxurile banilor (nostri). Treaba voastra ca jurnalisti este sa puneti punctul pe i: cine, cum, de ce si care e solutia. Ajuta mai mult, chiar daca e mai greu si poate riscant.

Reply

Vlad Petreanu September 4, 2013 at 12:49

Jurnalismul se face in redactii. Pe bloguri se face blogging. E adevarat ca nu prea mai exista redactii, dar asta nu inseamna ca bloggerii pot inlocui jurnalistii.

Reply

Silviu September 4, 2013 at 13:09

Din pacate (si mai nou din fericire) bloggerii au inceput sa inlocuiasca jurnalistii. Bloggingul nu exclude jurnalismul, prin natura lucrurilor. Sunt deja destule cazuri pe-aici si prin alte parti. Repet, e foarte bun articolul tau dar cred ca si bloggingul va fi mai adevarat cand va incepe sa spuna nume sau macar institutii. Este parerea mea, dupa cum spunea cineva. Oricum, iti respect decizia de a scrie astfel si recomand articolul.

Reply

BogDan September 4, 2013 at 16:24

Am auzit una nouă: bloggingul va spune nume. Nouă și pentru blogging, și pentru nume, și pentru presă și, mai ales, pentru limba română.

Reply

Tiberiu CAZACIOC September 4, 2013 at 12:52

Dar despre etica bazata pe viata, se stie, de ce consideram ca omul este buricul pamantului ? Dupa cum mi-a sumarizat Roxana Mazilu, “Etica centrată pe om consideră că doar oamenii pot fi semnificativi din punct de vedere moral (au valoare în sine, sunt scop nu mijloc). Etica centrată pe animal acordă valoare morală diferită unor tipuri diferite de animale (acestea nu sunt egale, sunt mai mult sau mai puțin importante în funcție de interesele umane). Etica centrată pe viață consideră că toate ființele sunt semnificative din punct de vedere moral, chiar dacă nu au aceiași importanță: cu cât o vietate este mai complexă cu atât atât este mai importantă din punct de vedere moral dar în cazul în care o vietate mai puțin complexă este vitală pentru a umple o nișă ecologică este de preferat salvarea ei în detrimentul unei ființe mai complexe dar de o importanță mai mică pe nișa ei ecologică. O etică centrată pe viață reclamă ca alegerea căilor de acțiune să se facă ținând cont de impactul acțiunilor noastre asupra oricăror ființe vii implicate. – Robert Elliot, Etica ecologică, 1991″

Reply

Andrei September 4, 2013 at 13:06

Stii care este etica bazata pe viata a animalului ? 1. Supravietuirea prin orice mijloace. 2. Apararea puilor prin orice mijloace, mai ales prin omorarea acelei fiinte care ii ataca puii sau doar I-se pare ca este un potential pericol pentru puii ei. In acest context, de ce crezi ca omul ar trebui sa fie diferit daca tot pui egalitate intre om si caine ?
Vor viata … foarte bine. Cine ii iubeste sa ii adopte si sa rapsunda pentru ei. In rest, pentru mine, restul cainilor fara stapan sunt un pericol si consider ca este un pericol pentru copii mei si drept urmare prin dreptul meu la viata ca fiinta vie doresc eliminarea acestui pericol

Reply

victor7arc@yahoo.com September 4, 2013 at 13:21

Si noi suntem tristi de ceea ce s-a intamplat , mult prea tristi nu spunem sau condamnam pe cineva dar ar trebuie sa ne gandim de ce s-a intamplat ?
in primul rand un copilas de 4 ani nu cred ca ar trebui lasat nesupravegheat , cu ceva timp in urma un copilas s-a inecat la fantanile din IOR , a fost devina apa ?
Daca cineva a lasat poarta deschisa sau gardul de pe proprietatea era rupt este si asta o situatie delicata dar copilul are 4 ani ar trebi lasat singur chiar si 5 minute ?
Daca cainii erau de-ai parcului si i-a atacat pe copii nici asta nu e de bine dar totusi are 4 ani il putem lasa singur?
De ce exista caini vagabonzi ?
e vina primariei ? raspuns : Nu in totalitate la acest moment , noi cetatenii avem si noi partea noastra poate nu direct dar indirect cu siguranta

Reply

Gabi September 4, 2013 at 14:18

“noi cetatenii avem si noi partea noastra poate nu direct dar indirect cu siguranta”

Cetatenii sunt de vina in mod DIRECT ca tin in viata si in libertate indivizi ce abandoneaza caini pe strada.
Apoi autoritatile fiindca desi au lege si posibilitatea de a rafina acele legi astfel incat sa fie aplicabile, au decis sa nu aplice aceste legi. Nu se poate intr-o ara plina ochi de aini abandonati o lege ce condamna abandonul sa nu produca ABSOLUT nici un puscarias. Macar asa ca exemplu, sa se creeze un precedent sa prinda cetatenii frica ca totusi pot sa ajunga in puscarie daca arucna cainii in strada. Cat timp populatia n use teme de consecinte, problema cainilor nu va fi rezolvata NICIODATA

Reply

victor7arc@yahoo.com September 4, 2013 at 13:24

Si noi suntem tristi de ceea ce s-a intamplat , mult prea tristi nu spunem sau condamnam pe cineva dar ar trebuie sa ne gandim de ce s-a intamplat ?
in primul rand un copilas de 4 ani nu cred ca ar trebui lasat nesupravegheat , cu ceva timp in urma un copilas s-a inecat la fantanile din IOR , a fost devina apa ?
Daca cineva a lasat poarta deschisa sau gardul de pe proprietatea era rupt este si asta o situatie delicata dar copilul are 4 ani ar trebi lasat singur chiar si 5 minute ?
Daca cainii erau de-ai parcului si i-a atacat pe copii nici asta nu e de bine dar totusi are 4 ani il putem lasa singur?
De ce exista caini vagabonzi ?
e vina primariei ? raspuns : Nu in totalitate la acest moment , noi cetatenii avem si noi partea noastra poate nu direct dar indirect cu siguranta

Reply

Oana September 4, 2013 at 13:38

Ca de obicei,este simplu sa pasam vina de la unul la altul si sa lasam ,,oalele” sa se sparga in capul celor care nu se pot apara.Hai sa dam vina pe caini si pentru traiul prost si pentru saracia si indiferenta din Romania.Nu tot oamenii sunt mai,,javre” decat cainii?Cum ajung aceste animale pe strada?Nu sunt abandonate tot de niste ,,oameni”?Ei cum ar trebui sa supravietuiasca in fata psihopatilor care simt o placere deosebita cand mai chinuie o pisica sau un caine,abandonati in jungla de asfalt de niste ignoranti?Se intorc frumusel la instinctele primare si se apara,iar atunci ignoranta unora se transforma in tragedie.Regret aceasta intamplare si nu dau vina pe copilul care a murit nevinovat.El este inca o victima a circumstantelor.

Reply

Johannis September 4, 2013 at 13:38

Câinii care ajung pe fondul de vânătoare sunt împușcați … puteți să citiți in LEGEA VÂNĂTORII ȘI A PROTECȚIEI FONDULUI CINEGETIC.
Cei ce ajung în oraș … Dumnezeu cu mila!

Reply

Gabi September 4, 2013 at 14:19

esti sigur ca ai vrea sa inceapa toti sa traga cu pusca prin orase?

Reply

Alex September 4, 2013 at 15:48

Ești sigur că ai priceput textul la care ai răspuns ?

Reply