Mesaje ascunse pentru suporterii români în drum spre Budapesta

Uite ca-mi pare rău pentru prima dată că nu-s la un meci al Naţionalei peste hotare. Mai întâi pentru meciul propriu-zis, evident, pentru că, diseară, la Budapesta, România are şansa să se desprindă în Grupa C a eurocalificărilor – şi asta-i soarta mea de român care-şi roade unghiile la meciurile alor mei, meciuri ca un făcut mai mereu decisive, să sper că, măcar de data asta, ni se va-ntâmpla şi una bună pe teren şi vom scăpa de emoţiile finalului de preliminarii. Apoi, pentru că Budapesta e de văzut şi simţit zilele astea, de când cu criza refugiaţilor. Autorităţile sunt confuze, nici o îndoială, aproape balcanice prin indecizie şi mişcările bruşte pe care le-au tot făcut, ba au dat drumul refugiaţilor spre vest, ba nu i-au mai lăsat să intre în gară, ba i-au urcat în trenuri, ba i-au blocat în triaj. În contextul ăsta, sunt preocupat de felul în care vor fi primiţi cei 1.100 de suporteri ai Naţionalei în Ungaria. Întâlnirile galeriilor română şi ungară nu sunt mai niciodată frăţeşti iar forţele de ordine au deja pe cap o grămadă de probleme în oraş, sper să se concentreze şi la protejarea alor noştri.

Interesant mesajul pe care-l transmite azi Gazeta Sporturilor celor care sunt în drum spre Budapesta, să vadă meciul pe stadion. Fiecare ziar vine cu câte o pereche de ochelari 3D pe care, dacă ţi-i pui, poţi citi diverse mesaje ascunse în paginile Gazetei, mesaje care se referă la meciul de diseară dar şi la campania de calificări la Euro 2016 (nu vi le spun, ar fi unfair).

De asemenea, la ieşirea din ţară, la Nădlac, este un mare panou amplasat special pentru suporterii români, pe dreapta şoselei, care arată într-un fel fără ochelari şi cu totul altfel dacă-ţi pui ochelarii 3D veniţi cu ziarul.

Mai precis, privit normal, fără ochelari, panoul arată aşa (scrie în ungureşte „Vizitaţi Budapesta! Prietenii ştiu de ce”):

panou 3D

Iar cu ochelari, pe panou poate fi văzut doar mesajul ascuns, destinat suporterilor români:

panou 3D ochelari

Ziarul e, de altfel, plin de asemenea trucuri, iar întreaga acţiune este iniţiativa Bergenbier, sponsorul echipei naţionale, fireşte.

Acum, dincolo de ingeniozitatea campaniei, ştiţi ce fac toate aceste mesaje, la nivel psihologic? Dau suporterilor siguranţa apartenenţei la un grup. În autocare, ei se vor amuza văzând mesajele ascunse din GSP şi de pe panoul de la Nădlac şi vor simţi că sunt aparte, că pot vedea ceva ce alţii nici nu văd şi nici nu ştiu că există. E o treabă foarte deşteaptă şi mă bucur că Bergenbier are deschiderea să facă asemenea lucruri, mai ales împreună cu Gazeta Sporturilor, această supravieţuitoare încăpăţânată în hecatomba presei tipărite (merită să te abonezi la Gazetă măcar pentru curajul de a nu se preda).

În rest, sper să-i batem pe unguri cu măcar două goluri diferenţă ca să merg şi eu cu inima uşoară la meciul cu Grecia de luni, de la Bucureşti. Hai România!

Articol din categoria: ADVERTORIAL