Napoleon şi-a asigurat soldaţii că fiecare dintre ei poartă în raniţă bastonul de mareşal. Francezii şi-au tot scotocit sacoşele până când ducele de Wellington le-a premiat împăratul cu un bilet pentru paştele cailor, o sărbătoare tradiţională a pinguinilor rezidenţi pe insula Sf. Elena.
Ulterior, Napoleon a suferit o neplăcută indigestie de la o tocăniţă condimentată cu prea mult arsenic. Trecut-au anii. Francezii tot n-au găsit ce le promisese l’Empereur. A rămas marele mister aspiraţional de pe lunga listă de certitudini nasoale a istoriei militare franceze.
Dar, ştiţi? e doar o chestie de interpretare – cam ca la Nostradamus. Depinde ce cauţi.
Două secole mai târziu, enter Julius, de la Daily Cotcodac. Îl ştiţi pe Julius. E pasionat de istoria militară a francezilor. Ştie că alde Bonaparte nu glumea. Doar că vorbea cifrat, pentru viitorime.
De fapt, mesajul era: „în tărtăcuţa oricărui blogger se află o cravaşă de mogul”.
Dragi cititori, Julius a găsit-o. A devenit patron de ziar. Pentru presă, evul întunecat s-a încheiat. Acum se vede o luminiţă. Nu plecaţi urechea la invidioşii care spun că-i doar o candelă. Aceştia se vor pârli curând la dogoarea noului nostru far călăuzitor – revista satirică Daily Cotcodac, acum şi în variantă tipărită (de două ori, şoc!)
Ca orice ziar serios, şi Daily Cotcodac pe hârtie are o promisiune în capul ziarului. Scurtă, bărbătească, fără amăgiri. Editorialistul scrie aşa: „Anul 1, numărul 1 – dacă nu mai apare după numărul acesta, bucuraţi-vă, aveţi acum colecţia completă. Conţine 8 pagini”
Păstrez cu sfinţenie ultimul mail pe care mi l-a trimis Julius, personal, pentru că, de-acum înainte, îmi vor scrie fetele de la piarul trustului, fireşte. Zice: „Tiraj: 10.000. Partener: HP Romania. Distributie: manuala, va fi distribuit gratuit, de noi personal, la metrou, in parcuri, la fantana la Universitate, pe terasa la Motoare, in cladirile de birouri – oricum, in locuri aglomerate, unde nu ne poate bate lumea.”
Aşa e, şefu’, la început. Nu toţi au darul de a întrezări gloria aşa, ca dumneavoastră (să trăiţi!)
Oricum, felicitări, mă, Julius. Să-mi spui când discutăm salariul, să mă bărbieresc şi eu înainte.
De fapt, lasă că te sun eu, că tu de-acuma eşti ocupat, şi sigur o să-ţi schimbi şi cărămida aia de telefon şi o să pierzi „toată agenda, Vlade, ştii cum se-ntâmplă”.

17 comentarii Adaugă comentariu
Cand o sa dau petreceri cu manechine la vila Daily Cotcodac le arati baietilor de la intrare mailul, sa te lase inauntru.
Hm, interesant!
Julius! Timate mogul!
Rubrica finaciar-sportiva aveti? Ca eu as putea sa dau o proba pentru una. Nu ma pricep nici la una nici la alta dar am lucrat la Catavencu si Petreanu zice ca noi oltenii combatem bine si cand avem si cand n-avem dreptate. (Petreanu mai crede in secret si ca totzi oltenii sunt prosti, dar n-o spune pana nu descopera el adevarata origine a lu Isarescu)
Ca sa revenim la proba mea pentru rubrica financiar-sportiva sa stii ca io mai tzin si bugetul familiei (pe card, evident ca sa nu oboseasca nevasta-mea carand sacose prin marketuri) si din cand in cand ma cred Schumacher, ceea ce ma face competent in sporturi cu motor, mai ales la proba impozite peste 2500 cc. (de unde si vorba nu-i masina ca subaru, si nici lider ca petreanu =))
Inutil sa mai spun ca am jucat si fotbal la pitici la CSM Drobeta (o experienta inutila si demagogica deoarece eu n-am fost pitic niciodata). Din pacate am fost dezamagit inca fraged fiind de decaderea Craiovei Maxima, in Minima iar mai apoi in Craiova Subzero si pe cale de consecinta, n-am urmarit decat vreo doua meciuri la CM din Africa de Sud. Tot mai cred ca Anglia nu merita sa cada cu Germania.
Deci propun, o rubrica financiar-sportiva. Pentru inceput gratis(negociabil). Iar daca pui pe altu sa o faca te dau in judecata ca mi-ai furat ideea.
@Moise: asa a inceput si Mogulul sa scrie pe DC, tot la Petreanu pe site m-a abordat – reteta e buna, prevad ca o sa ajungi departe.
se pupa, ca sunt fanul tau numarul 1 – cand iti scosesera emisiunea, cat pe ce era sa-l sun pe colegul Dan si sa ma plang. doar „experienta Petreanu” m-a oprit (intreaba-l pe Vlad, el stie cel mai bine cum e sa te ajute Julius).
te sun personal sa-ti fac o oferta. de bani sper ca nu e nevoie sa pomenesc, doar lucrezi la Intact, esti obisnuit cu lipsurile 😀
O să vedeţi voi ce valuri o să facă ziarul ăsta. Toate pozele de profil de pe haifaiv vor conţine piţi+ziar. :))
Măcar raportul calitate -pret e optim.
Aia cu vila e tare. Daca la aia „invitatele” se numesc iepurasi, ar fi normal ca la voi sa fie gaini, da’ sa se si impiedice… 🙂
pe bune, si eu sunt oltean
am crescut ceva mai sus pe Dunare, la Orsova, dar samanta e de dincolo de Varciorova, vasazica am si eu defectul asta
eu ma propun sa fiu soferul lui Julius cand se va duce sa bea cafea cu ailalti moguli – Patriciu, Voiculescu, SOV si, of course, alt demn fiu al olteniei, Dan Diaconescu Direct 🙂
ce masina ai, Sire?
Ponta despre PDL: un partid fascist, fără nicio regulă a democraţiei, pe http://taxapenonvaloareaadaugata.blogspot.com
curly> mai banatene de la orsova, noi oltenii adevarati nu-i consideram pe ai de dincolo de olt olteni ci teleoteni. iar caracalul e dincolo (cum te uiti de acolo incoace)
Ne oferim si noi pe post de distribuitori voluntari, in Targu Mures, daca trecem proba, ne bagam si la corespondenti… (daca nu trebuie sa platim pentru asta!)
Sa fie intr-un ceas bun!
Mircea Teslovan – faci chestia asta cu postarea linkului, fără să participi la discuţie, de ceva vreme, deja. E un comportament nepoliticos şi împotriva web-etichetei. Următoarea intervenţie de acest gen te trimite direct la spam.
@Someoane
Eşti prea îngăduitor, bre! De Teslovan ăla zic.
…acum am vazut cum merge treaba cu „teleoltenii”!
oare cum ii vede Moise pe „sarmari”?????
salut vlad
se poate descarca si pdf cu ziarul?
multumesc.
scuze, l-am descoperit acum pe site
o zi buna
Julicaaa se face si abonamente bre? Ca vreau s ail primesc acasa! 😉
P.S. Vlad, daca mai ai vreunul? Daca DA, pastreaza-mi si mie pt proxima ocazie cand ne vedem! Multzam fain…
Bravo, Julius! Ne vei mai răspunde la salut? 🙂
@adelin: depinde cum salutati. la „sa traiti!” raspund, sa stii 😀