Relatare de vineri seara: m-au ajuns blestemele.
Azi, un stomatolog amabil a muncit vreo ora sa-mi scoata o masea de minte buclucasa. Da’ ce instrumente a folosit… nici nu vreau sa-mi amintesc. Foarte mecanică intreaga operatiune. Fizică, asa, si foarte indelungata. Imi venea sa ma dau jos de pe scaunul ala si sa-l iau de guler: da’ scoate-o, dom’le, o data, ca nu mai pot!
7 copci mi-a pus. M-a tighelit ca pe-o margine de draperie.
Maseaua aia cica avea „radacina clopot”. Nu stiu ce inseamna, dar acum, dupa ce a trecut anestezia (5 anestezii a facut!) imi vine sa trag clopotele tuturor maselelor de minte si radacinilor si bisericilor dentistilor mamelor lor, fix de pe tavan, unde m-as sui trecand in tromba pe pereti.
Doctorul m-a mai avertizat ca treaba o sa se umfle tare. Confirm. Semăn deja cu juma’ de Brando in Nașul. Ca o sa doara. E o subestimare de un umor negru ca-n cerul gurii lui Scaraotchi. Si ca n-o sa-mi fie deloc moale „intre doua si cinci zile”. Eh, au trecut primele 6 ore, ce-a mai ramas?
Chestia e ca nu pot nici macar sa beau o gura de apa fara sa ma cocosez de durere. Nenica… Si piureul cred ca e prea crocant pentru mine.
Dar m-am razbunat. La sfarsit, cu juma’ de fatza inerta de la anestezie, am reusit sa-i zic, totusi, bancul ala cu „puiule, cum ii spui acum domnului doctor dentist?”
A ras un pic. Are nervii tari. Poate a pastrat din toti aia pe care i-a scos.

30 comentarii Adaugă comentariu
Sa mai spuna cineva ca stomatologii au meserie usoara si fac bani fara sa faca nimic.
Radacina in limba de clopot inseamna ca varful radacinii are diametrul mai mare decat diametrul radacinii in zona ei de mijloc. Si totusi noi trebuie sa facem cumva ca acel varf mai mare sa treaca prin acel canal mai ingust. Si totul pe bajbaite, fara sa vedem nimic.
Daca nu ti-a recomandat deja medicul iti recomand eu sa cauti maine prin farmacii ELUDRIL. E o apa de gura foarte utila dupa interventii chirurgicale. ajuta mult la vindecare si te mai scapa putin si de durere.
Înseamnă că nu aveţi cunoştinţă de faptul că un ginecolog a schimbat un carburator prin ţeava de eşapament????? 🙄
Arcoxia e aprobat și în România pentru dureri de dinți? Dacă da, îl pot recomanda cu plăcere. Mie mi-a scos unul din colegi toți patru molarii de minte acum un an, doi dintre care au ieșit pe bucățele. Am supraviețuit o săptămână cu budincă Paula și ceai de mușețel. Durerile le-am rezolvat cu Algocalmin (până la 4 grame pe zi, dacă rinichii sunt sănătoși), dar poți încerca și cu Arcoxia (1 tabletă de 90mg/zi) pentru 3 zile. Și, cum zicea și th mai sus, apă de gură cu efect dezinfectant.
Arcoxia nu e un medicament pentru dureri de masele ci rezervat celor cu dureri vechi articulare deoarece trebuie cantarit serios riscul de afectare cardiovasculara cu beneficiul tranzitoriu.
P.S.:De ce recomandati medicamente daca nu stiti daca sunt aprobate in Romania?Va substituiti medicilor la prescriere de medicamente dar ii besteliti pentru orice nereusita?!
Aparent off -topic, s-ar putea sa cunosc motivul ;)…
Vedeti ca pe tvmagiapunctro cineva „aprinde fitile” la comentarii, la madam Fantanaru, colea…:)
bun venit in clubul celor cu radacini dubioase la maselele de minte. trei extractii, toate cu cantec. cantec de jale!
e rau nitel dar dupa aia e mai bine fara ele, o sa vezi! 🙂
Uff…
Pai zi-ne si noua bancul…
La sfarsitul tratamentului dentar, mama isi ia fericita copilasul de pe scaun si inainte sa iasa pe usa il intreaba : Puisor, cum iii spunem noi acum domnului doctor? La care pustiul se intoarce spre doctor cu lacrimi in ochi si ii spune : Muistule !!! ”
Asta e varianta pe care o stiu eu.
Exact 🙂
Daca mai ai nevoie in viitor, iti recomand Dr. Vlad Petrescu Seceleanu. 3 extractii complicate, au durat cam 20 de minute impreuna. Principala „problema” este insa faptul ca razi incontinuu cu el 🙂
E clar, ţi-a pus masca cu azot pe figură.
Acum opt ani. Kiev. Medicul, Rinat, moldovean, cu un accent crincen, o mustata pe oala si mina de tip ciocan pneumatic industrial. Scoate, baga, urlu, baga, scoate, urlu, scoate, urlu, urlu, scoate si nu in ultimul rind urlu. La sfirsit, eu aveam o falca noua, ochi mici si tristi iar el avea un rinjet de mujic care tocmai a violat o ursoaica in Kamceatka. Seara, vine in salon. Eu, umflat ca Iancu de la Poli. El, usor superior: „miine externam”. Te plimbi si seara mergem la meci [ Juca Dinamo Kiev cu nu stiu cine ] . Eu incerc sa zic ceva de genul aaeeae a aio aea oi. [da, ca am rezervare la avion abia joi ]. Ofteaza, dispare, se intoarce cu sahul, se uita strimb, scoate limba la mine si zice, devastator: paca ai o pua-n gua! M-a batut.
off topic off topic – @ Geo: cinspe ani in urma, madam Fintinaru presta la Galati, la un radio. Ma rog. Dupa un sir de nerozii, a reusit sa opreasca emisia blocind deckul pentru ca si-a prins parul la rola presoare, incilcit in guma de mestecat cazuta in trapa. Ngi, ngi.
Geniaaal! :)))
Iar acum hop şi eu, să enervez omu` mai tare!
(Ştiu cum e cu măselele alea patru, le-am scos pe toate, cele două de jos cu rădăcină clopot).
1. Se spune că măselele de minte se scot la o vârstă timpurie dacă au apărut de timpuriu. Dar nu apar la toată lumea timpuriu… 🙄
2. Şi medicul plătit integral, nu-i aşa? Că statul român nu prea agreează să compenseze ceva la stomatologie. Deh, avem alte priorităţi.
3. Partea serioasă: NU ar trebui nimic altceva decât a zis doctorul. Mie mi-a interzis foarte ferm să pun dezinfectante şi mi-a explicat, de altfel foarte paluzibil: nu e bine să se închidă rana prea devreme, acolo mai e „material„ care trebuie să iasă afară. Zic că e de ajuns boaba aia ca de fasole pe care a pus-o el la final. Sau nu a pus? Oricum, sfatul medicului e mai bun. Să nu zică lumea că te învăţ eu la prostii , ca să-ţi închid cumva gura. 😆
Hopa… vin de la frigider. Era cam gol, acu` e plin de carne.
Multumesc.
E bine cu scrisul, altminteri aş fi auzit un mulssssssumesc cam fals…
Pentru chestia cu bautul foloseste paiul. Ajuta…
Bautul cu paiul chiar este contraindicat. Mai ales in primele 24 de ore dupa extractie. La fel si fumatul. Pentru ca apare presiune negativa in cavitatea orala si se ajunge la mobilizarea cheagului care se formeaza in plaga. Am si eu vreo 10 ani de cand scot masele si mai stiu una, alta…
Nu fumez, n-am baut cu paiul, am fost cuminte 🙂
Nu fumez , nu beau … dar si cand o sa ies afara :))
Poate te mai consoleaza… (nu stiu daca am mai spus povestea asta)
Focsani, ’88.
Cu o masea umflata, buna de scos, ajung cu „pile” la cea mai renumita dentista din judet.
Conform obiceiului din vremile alea ma duc cu una fiola de xilina in batista, si aia facuta rost tot cu „pile”.
Imi face xilina si, pana isi face efectul, dentista o roaga pe asistenta sa-i aduca o cafea. Vine cafeaua, ia o gura si verifica daca am amortit. I se pare ca da si incepe extractia. Era un molar. Cere un departator (o sula care se tine de un fel de maciuca) pe care il infige pe langa masea si da-i si trage, si da-i si trage, sa smulga maseaua. Nu ma durea dar simteam ca imi smulge falca asa ca ma tineam bine de scaun.
Suna telefonul. Raspunde asistenta. Ii spune dentistei cine e. Dentista ii spune asistentei: ” Vino si tine asta putin”. Asta era departatorul infipt in maseaua mea.
Asistenta vine, dentista se duce la telefon.
Aud un „Ce faci tu, nu te-am mai auzit de mult…” si incepe o tacla muiereasca tacticoasa. Eu cu scula infipta in falca, tinuta de asistenta. Dentista isi aprinde si o tigara (da, in cabinet…), cred ca mai ia si o gura de cafea si continua taclaua.
Asistenta se uita usor disperata la mine tinand de maciuca departatorului, eu ma uit disperat la ea tinandu-ma de scaun. Dentista vorbea linistita la telefon.
Anestezia de la biata fiola de xilina incepe sa treaca si incep sa simt departatorul ala infipt in os. Gem.
Asistenta, tinand de departator, incepe sa tremure si zice mic „doamna doctor…”. Dentista, nimic, vorbea linistita la telefon si tragea din tigara.
Eu deja nu mai gem, mugesc. Xilina se dusese…
Asistenta striga „Doamna doctor, trece anestezia…” Doctorita, calma, se opreste din taclale si-i zice asistentei ” Da?! Tine ala bine!”
Eu deja simteam ca ma inec cu sangele ce curgea de pe langa „ala”. (nu, pe vremea aia nu erau aspiratoare, sau erau si nu le foloseau ca nu aveau mustiuce, nu stiu, cert e ca foloseau la greu comprese cu care iti umpleau toata gura).
Asistenta incearca, cu mana libera, sa mute de colo-colo compresele prin gura mea si o cheama disperata pe doctorita. Aceasta ii zice interlocutoarei usor plictisita „Hai ca am un pacient, mai vorbim, te pup, pa, sa ma suni…” si tot asa, de nu se dadea dusa de langa telefon. Banuiesc ca mai avea un fum de tras…
Vine, eu printre mugete dau de inteles ca nu mai imi trebuie nicio extractie, ea imi pune o mana in piept si trage odata de sula aia de am crezut ca imi intoarce ochii pe dos.
Dupa care imi culege molarul de pe limba, de unde aterizase si imi indeasa niste tampoane in gura zicand-mi, usor suparata ca a trebuit sa intrerupa convorbirea, „Gata, ce-i?!”.
Sincer, nu mai imi amintesc cum am ajuns acasa, nici cum m-am facut bine, dar imi amintesc scena cu departatorul infipt in falca mea de fiecare data cand ma duc la dentist si imi spun ca, orice mi-ar face acum, nu are cum sa fie asa nasol cum a fost atunci…
Vai de mine si de mine…
Oamenii la care am fost eu sunt super-profi, pe bune, doar ca asta a fost, ghinion, masea neiesita de sub gingie, bine infipta… Las-ca trece pana ma-nsor 🙂
weekend placut!
Ooofff. Acum 3 saptamani am fost si eu intr-o situatie asemanatoare cu maseaua de minte. O saptamana am luat nurofen forte si ketonal din 4 in 4 ore…. Slava cerului,a trecut intr-un final.
Acum 25 de ani erau de trei ori mai putini stomatologi si de doua ori mai multi pacienti. Mama (fost stomatolog) facea probabil cateva extractii pe zi si imi zicea ca nu e niciun motiv pe lume sa dureze mai mult de 20 de minute. Acum un an, un chirurg m-a chinuit o ora…
Propozitia asta din comentariu tau: Si ca n-o sa-mi fie deloc moale “intre doua si cinci zile” e reclama mascata pentru nenea stomatolog?
si mie tot asta mi-a atras atentia, voiam sa-i cer lui Vlad nr doctorului. nu am probleme, dar un detartraj nu strica 🙂
undeva inainte de revolutie exista o locatie pe langa Kogalniceanu daca nu ma insel, unde se practica practica…
am zis bine: studentii banuiesc din anii superiori practicau… gratis pe cine era suficient de sarac, zgarcit, curajos si rezistent… sau el putin doua – trei din cele enumerate…
eu m-am dus cu o recomandare, un nume care nu auzise nimeni cand am intrebat, dar am fost oricum poftit inauntru, unde am intrat pe mana unui pakistanez la 40 ani cat usa, care eu la vremea aia nu mai vazusem barbat cu cercei in sprancene. Sprancenele bineinteles unite.
aveam sa cunosc cea mai sadica persoana din viata mea, fapt accentuat de necunoasterea celor mai elementare notiuni de tratare a unui om prada durerii… Plus incapacitatea de a comunica in orice limba de pe pamantul asta… Plus de partea mea ca era cam primul dentist, prima extractie…
Deci: o anestezie care si un ziua de azi sunt convins ca nu a prins, dupa care a trecut in mai putin de un minut la treaba, a rupt un elevator, l-a ascuns si aluat altul din alta trusa, o hemoragie care nu a trecut vreo 3 ore, plus o radacina care aveam sa o scot cu o operatie de toata frumusetea la Spitalul Militar…
Orice dentist am intalnit dupa aceea, a fost o bomboana…