Rafale, reflexe şi demaraje: lansare Nikon 1 J2

Lansare nu tocmai convenţională a noului Nikon 1 J2, ieri după amiază, în Bucureşti. Mai precis, la marginea Bucureştiului, la Porsche Bucureşti Vest 2, unde echipa Nikon a comis vreo trei ore de simbioză cu echipa Audi pentru testarea capacităţilor de reacţie ale camerei mirrorless, maşinilor Audi A1 şi fotografilor poftiţi la eveniment.

J2 vine în România în septembrie. Am putut testa un pic, joi seară, aparatul, cu tot cu noua lentilă NIKKOR 11-27.5mm f/3.5-5.6 2.5x (echivalent 30-74 mm). Este foarte, foarte rapid; focalizează aproape instantaneu, ca un DSLR de top. La drept vorbind, e ciudat să ţii în mână o cameră atât de mică ce reacţionează atât de precis, dar ăsta e viitorul, până la urmă, sistemul mirrorless, capabl de (cel puţin) aceleaşi performanţe ca sistemul reflex, doar că la dimensiuni mult mai mici.

Am primit apoi, fiecare, câte un V1 pentru joacă la marginea traseului jalonat pe care, rând pe rând, am fojat câte un Audi A1. Altă surpriză, şi aici – eu am condus o maşinuţă pe benzină de 1,2 litri şi 86 de cai, pe care am scârţâit-o copios la demaraj şi în viraje. Mică şi fâşneaţă, cu totul încântătoare. Am setat camera pe foc automat şi am obţinut rafale uluitor de rapide, cum ar fi asta:

[nggallery id=83]

…sau asta:

[nggallery id=84]

…sau asta:

[nggallery id=85]

Camera, după cum vă spuneam, e foarte rapidă şi are performanţe cel puţin rezonabile – iată o rafală de jpeguri, contre-jour, la care am aplicat doar un auto-correct din (o să râdeţi) Microsoft Office Picture Manager (mulţumesc pentru secunda de răbdare dlui Lazăr):

[nggallery id=82]

Mi-a plăcut V1, mi-a plăcut mai mult J2, dar, dacă e să mă-ntrebaţi pe mine, aş aştepta un ecran swivel, fie pentru Nikon, fie pentru – chiar mai bine, că au senzor APS-C – Canon EOS M.

Cât despre Audi A1 – dacă vreţi o maşină mică, vioaie, fun, şi aveţi şi banii pentru asta, merită din plin. Dacă nu, nu 🙂

Articol din categoria: ACTUALITATE

5 comentarii Adaugă comentariu

  1. #1 Comentariu nou

    Ca de obicei, grozav scrieti. Frumos material.
    Bagai si eu niste poze de la lansare: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.451492618229296.74694886.100001056858507&type=1&l=9d92053da0

    0
    0
  2. am trecut si eu pe acolo, am dat niste scartz-uri in parcare, i-am speriat pe toti si am plecat mai departe, ca ajunsesem prea tarziu

    0
    0
  3. #3 Comentariu nou

    Lasa-nikoane si Auzi? Ce mai face Sooobeee or not Subi?

    0
    0
  4. Mie imi place mai mult V1, ca are mufa de microfon si wiewfinder care iti permite sa vezi prin el ceea ce filmezi, chestie in premiera si care te ajuta mult la filmarea in lumina tare. Sistemul de focalizare e din alta lume, cred ca asta e acum noul standard.

    Am facut doua documentare cu V1, unul cu proaspatul medaliat cu argint la JO, Rares Dumitrescu (http://www.vagabond-tv.ro/The_Man_Behind_the_Mask.html) si unul cu Hadi Rahimian, primul medic care a facut o operatie in utero in Romania (http://www.vagabond-tv.ro/The_Man_Beyond_Good_and_Evil.html)

    M-am indragostit iremediabil de noile jucarii fara oglinda si asta dupa ce am folosit o perioada doar DSLR-uri.
    Totusi o sa-mi cumpar unul nu cand il vor scoate cu ecran rotitor ci cand vor baga functiile M, P, A si S pe rotita aia mare si folosita doar pe un sfert din cursa de pe spatele aparatului si le vor scoate din meniu.

    0
    0
  5. Putin cam nepotrivit locul lansarii…

    0
    0