Ştirile serii (te şi întrebi cum o fi supravieţuit lumea atâtea milenii la rând):
CARNE CU SUPLIMENT
„VASLUI (MEDIAFAX) – Autorităţile sanitar-veterinare vasluiene au constatat, în urma analizelor de laborator, că viermii descoperiţi în carnea peştelui proaspăt cumpărat de o familie dintr-o piaţă din municipiul Vaslui sunt paraziţi luaţi de peşti din mediul în care a crescut. Subţiri, de culoare roşiatică şi de aproximativ 6-7 centimetri lungime, viermii găsiţi în carnea de pe spatele peştelui şi în zona înotătoarelor nu sunt periculoşi pentru consumul uman, susţine conducerea Direcţiei Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Vaslui.”
HARMONIE LA JANDARMERIE
„20 feb /Agerpres/ – Membrii Grupului Judeţean de Lucru Mixt pentru Romi Caraş-Severin s-au reunit, vineri, la Reşiţa, ocazie cu care a fost analizată aplicarea Strategiei de îmbunătăţire a situaţiei romilor. Cu acest prilej, s-a subliniat că, în ceea ce priveşte învăţământul pentru populaţia şcolară de etnie romă, anul şcolar 2008 – 2009 a debutat mai bine ca oricând. Mai exact, faţă de anii precedenţi, când la nivelul judeţului Caraş-Severin nu a existat nici măcar un singur cadru didactic calificat, acum sunt trei asemenea dascăli, absolvenţi ai Universităţii Bucureşti. […] Totul s-a transformat, însă, într-o ceartă între populaţia de etnie romă. Grupuri de romi au părăsit sala de şedinţe şi au continuat cearta pe hol, aşa încât a fost necesară intervenţia jandarmilor, care au reuşit să îi liniştească.”
PRIMII ÎNTRE EGALI
„Bucureşti, 20 feb /Agerpres/ – Noul director al Administraţiei Naţionale a Îmbunătăţirilor Funciare (ANIF) din cadrul Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, Constantin Iancu, este urmărit penal într-un dosar instrumentat de procurorii DIICOT Craiova, a confirmat, vineri, Parchetul General. Constantin Iancu este urmărit penal pentru că ar fi ordonat, în 2006, răpirea unui om de afaceri şi a soţiei acestuia, pentru a-i fi cedate acţiunile unei companii. Constantin Iancu a intrat în PD-L Dolj, în 2008, obţinând la alegerile locale un mandat de consilier în cadrul Consiliului Judeţean Dolj. A candidat la alegerile pentru Senat, dar a pierdut la redistribuire. Constantin Iancu a fost numit în fruntea ANIF pe 18 februarie, prin decizia ministrului Agriculturii, Ilie Sârbu.”
O RECOLTÄ‚ DE NEUITAT
„BUZÄ‚U (MEDIAFAX) – Un băieţel în vârstă de şapte ani, ajuns într-un centru de plasament din judeţul Buzău din cauză că era neglijat de părinţi, a fost dus de urgenţă la spital după ce asistenta medicală care l-a consultat la venirea în unitatea respectivă i-a descoperit în ureche un bob de grâu încolţit.”

11 comentarii Adaugă comentariu
e adevarat ce scrie asta? http://blogtrotter.ablog.ro/2009-02-19/motanul-felix-si-otilia-criza.html
ar fi trist, pentru asa mare trust. (trust= incredere)…
Pai nu vad nimic rau cu prima stire, viermii contin proteine si e o bucurie sa dai de ei in mancare – asta stie orice fost detinut in lagar sau gulag, zau.
@ foodfordepression: :)))) genial!
Cât despre băieţelul cu grâu încolţit în ureche, ştiu o fetiţă care a avut un bob de fasole care i-a încolţit în nas. Fetiţa nu a fost neglijată de părinţi. Doar că, jucându-se în fasolea pe care bunica ei o alegea, ca să facă mâncare, a luat o boabă, a privit-o mai atent şi i s-a părut că seamănă cu o nară. Şi a vrut să verifice dacă nu cumva tocmai boaba aceea lipseşte de acolo unde nasul e decupat. 😀 (nu mi s-a povestit cum s-au prins ai mei de năzbâtie, dar mi-au zis că boaba încolţise în mucişorii mei) :))
@FFD – absolut corect, noi ne bucuram când primeam viermi fierţi în fasolea din armată, erau proteine în plus şi condimente gratis.
@Innu – mwahahahaha! Ştii, eu sunt convins că există un Dumnezeu al copiiilor. Sau un Departament de protecţie a copiiilor, undeva în Ceruri, pentru că altfel nu se explică atâtea supravieţuri miraculoase pentru fiecare dintre noi, zău aşa.
Stirea din Caras pare rupta din povestile soldatului Svejk! :)))
„luaţi de peşti din mediul în care a crescut”
„Totul s-a transformat, însă, într-o ceartă între populaţia de etnie romă”
dap, e de mirare cum a supravietuit lumea… si cum supravietuiesc in presa ziaristii care au redactat frumoasele stiri.
de continut nu zic, stii si tu ca n’ai ales de pomana taman stirile astea 🙂
😀
uof!
mi s-a facut dor de patrie..
(imi torn melancolic o vodka si scot poza unei fete care ma-njura ca nimeni alta)
nu pricep ce e asa de rau ca baietelului ala i-a incoltit un bob de grau in ureche. adica era intr-adevara nasol daca era un cartof sau un pepene, dar un bob de grau? poate si-a pus singur bobul ala de grau de Sf. Andrei 😛
Ce tarisoara binecuvantata ! Rodim si in urechi, nu doar in Baragan ! Cu conditia sa avem cernoziom in urechi … 😆